S obzirom da svakog dana unosimo razne vrste hrane i pića u naš organizam, dobro je sa vremena na vrijeme očistiti isti. Ugledni stručnjak za sportsku medicinu i profesor filozofije dr Dejan Ćubrilo je dao objašnjenje oko pojedinih nesporazuma kada je u pitanju detoksikacija.

Detoksikacija je u posljednje vrijeme stekla značajnu popularnost, no ja je smatram više od pukog prolaznog trenda usredotočenog na kratkoročna rješenja kao što je post ili konzumacija određenih sokova na kratko. Dobro je poznato da voće pruža niz prednosti i igra ključnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja. Naravno, bitno je prakticirati umjerenost kada ih uključujete u svoju prehranu.

  • Detoksikaciju treba promatrati kao stalan i metodičan proces, a ne kao jednokratnu pojavu. Nakupljanje toksina u našim tijelima dovodi do neizbježnih neravnoteža, zbog čega je bitno utvrditi temeljne uzroke ovih problema, osobito kada proizlaze iz nezdravih prehrambenih navika. Loša probava potiče okruženje pogodno za rast mikroorganizama poput bakterija i gljivica. Dr. Čubrilo ističe nužnost pospješivanja razvoja lijekova, ali i stvaranja uvjeta koji sprječavaju brzo širenje ovih mikroorganizama.

Osobe s masnom jetrom imaju tendenciju pokazivati ​​više razine inzulina, s obzirom na to da je inzulin uključen u skladištenje masti u jetri. Ključno je razumjeti da konzumacija hrane ne uzrokuje odmah stvaranje kolesterola. Unatoč tome, redovita konzumacija ćevapa i hamburgera može ometati probavu, što dovodi do povećanja razine inzulina, što potom potiče proizvodnju kolesterola u jetri.

Tipično, osobe s višom razinom inzulina pokazuju i povećanje razine kolesterola. Vjerujem da kolesterol 6 ne treba smatrati hitnim problemom. Umjesto toga, predlažem da se pacijenti klone navika koje dovode do nakupljanja kolesterola. Poboljšanje izbora prehrane može se postići uključivanjem antioksidansa u obroke. Da biste dobili ove korisne spojeve, preporuča se jesti male porcije voća i povrća, općenito oko 50 do 100 grama.

Možete polako integrirati ove izvore hranjivih tvari bogatih antioksidansima u svoje svakodnevne obroke. Biljna hrana koja je šarena i vizualno privlačna posjeduje izvanrednu sposobnost smanjenja razine kolesterola. Kako bismo osigurali zdravu ravnotežu, implementirali smo jasne smjernice za odabir hrane kako bismo spriječili pretjeranu konzumaciju šećera, što pomaže u zaštiti gušterače od viška masnoće. Veliku pozornost posvećujemo poboljšanju okusa naših jela, dok pažljivo kontroliramo količinu dodane masnoće.

Osim toga, promičemo dobrobit naših žučnih kanala uvrštavanjem bilja u naša jela i povremeno se počastimo okrepljujućom limunadom od đumbira. Jeste li razmislili o prednostima detox sokova? Ovi se napitci pomno pripremaju kroz detaljan proces koji uključuje miješanje, ekstrakciju i pročišćavanje. Unatoč tome, utjecaj na tijelo onih koji ih piju još uvijek nije jasan.

Važno je razumjeti da ovi sokovi mogu značajno povisiti razinu inzulina, slično učincima uočenim u testu opterećenja glukozom. Ovaj porast inzulina može inhibirati razgradnju masnoće, navodeći jetru da stvara kolesterol i nakuplja višak masnoće. Ovako napravljene sokove preporučljivo je konzumirati umjereno, jer se prekomjerna konzumacija ne savjetuje. Osobno, ne zagovaram konzumaciju sokova osim ako ne sadrže vlakna i sjemenke kako bi se smanjio pritisak na gušteraču.

U slučaju da vam ponestane soka, cijeđenje voća i povrća može poslužiti kao održiva opcija. Unatoč tome, javlja se potencijalno pitanje: što ako vaš probavni sustav ima poteškoća s učinkovitom obradom ove hrane? Osim toga, važno je razumjeti da stres može smanjiti proizvodnju želučanih enzima. Ubacivanje masnoća u potpunosti je zabranjeno, a sva jela trebaju biti bez maslinovog ulja, badema ili lješnjaka.

  • Kada upravljate jetrom koja je osjetljiva na toksine, bitno je svesti na najmanju moguću mjeru svako dodatno opterećenje ovog organa, a istovremeno ostaviti dovoljno vremena za zacjeljivanje i uklanjanje štetnih tvari. Odabir kuhanog mesa i uključivanje povrća u obroke prije jela mudra je odluka. Savjetuje se potpuno izbjegavanje konzumacije jaja tijekom cijelog procesa detoksikacije. Za najbolje rezultate, također se preporučuje suzdržati se od uključivanja mlijeka tijekom cijelog tog trajanja.

Osobe starije od 30 godina trebale bi se posebno kloniti mliječnih proizvoda. Probavni sustav suočava se sa značajnim izazovima s detoksikacijom nakon konzumacije mliječnih proizvoda, što zahtijeva prelazak iz stanja mirovanja u stanje aktivne prerade. Značajan znak fizičkih promjena je pomak od jedne stolice dnevno do povećanja učestalosti.
Metabolizam se definira kao učinkovitost kojom se hranjive tvari pretvaraju u energiju. Bitno je prepoznati da brzi metabolizam ne podrazumijeva automatski česte posjete kupaonici; nego ukazuje na učinkovitu pretvorbu energije. Nasuprot tome, nekoliko pražnjenja crijeva tijekom dana može ukazivati ​​na probleme s pravilnom probavom hrane. Dr. Čubril, ugledni autoritet, istaknuo je izvanredne pročišćavajuće prednosti smokava i datulja za održavanje zdravlja crijeva.

Ovi plodovi služe kao učinkoviti bageri i buldožeri, a najbolji rezultati postižu se namakanjem u vodi prije konzumacije prije spavanja. Ovaj pristup ne samo da pruža umirujući učinak, već također jamči sveobuhvatno čišćenje crijeva i žuči. Usvajanjem ove prirodne metode, ljudi mogu doživjeti revitalizirajući val hranjivih tvari koje se dostavljaju njihovim stanicama. Ove važne spoznaje dr Čubrilo je izneo gostujući u emisiji Ordinacija na RTS-u. Za dublje razumijevanje prednosti uvrštavanja datulja u prehranu, svakako poslušajte njegovu raspravu u 19:45.