Prestala sam piti kavu. Nikada nisam mislio da će se to dogoditi, čak ni vjerovao do besvijesti, a opet— 3 kg manje u mjesec dana. I kako se to dogodilo? Naime, ujutro bih natašte odmah nakon buđenja popila topli sok od limuna s cimetom. Nakon toga popio sam još dvije čaše vode u razmacima od pola sata i zatim doručkovao. Obično bih pio kavu umjesto doručka. Mislio sam da ću se jako udebljati. Ali ništa od toga. Barem ne u mom slučaju.

Jer, u mom slučaju, s obzirom da sam prije čak i kavu popio do 19 sati, sada sam je izvadio, prestao sam – san mi se popravio. Što kažu: “Spavao sam ko klada!” San mi je svakako bio dublji, spavala sam duže, ali sam bila i poprilično pospana preko dana, pogotovo u prvih par tjedana nakon što sam prestala piti kavu.

Počeo sam se osjećati usrano sa simptomima sličnim gripi Osjećao sam se slabo, tmurno, samo mi se spavalo i mislio sam da me bole mišići. Kasnije sam, nakon prestanka uzimanja kofeina, saznao da je u tome bio problem. Nepijenje kave ili čaja izbijelilo je moje zube barem za jednu nijansu.

Imala sam problem s probavom. Budući da sam godinama bila navikla ići na wc nakon prve jutarnje kave, sada više nije bilo potrebe, što je uzrokovalo zatvor. Kao što sam već rekla, svi ovi problemi su nestali nakon dva tjedna. Žudnja za kavom bila je toliko intenzivna da sam posvuda osjećala miris kave. Kasnije sam saznao da je to jedna od vrsta ovisnosti o kofeinu i da tijelo na taj način reagira.

Nikad nisam trebao naglo prestati piti kavu. Tegobe su postupno nestale, a ja sam se odviknuo od dekofeina. Danas je mjesec dana otkako sam prestao s kofeinom. Pijem puno više vode i osjećam se odlično. Možda bih samo uz šalicu kave ujutro i nastavio piti još kave kasnije imao još bolje učinke, ali ipak sam dao sve od sebe u ovu akciju.

 

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.