Sjedenje prekriženih nogu samo nekoliko minuta svaki dan nije problem, ali zadržavanje tog položaja tijekom duljeg razdoblja može predstavljati značajne dugoročne zdravstvene rizike.

Za one koji mogu udobno sjediti prekriženih nogu satima, naizmjence lijevo-desno, važno je prepoznati štetu koju ova navika može nanijeti vašem zdravlju. Iako učinci možda neće biti odmah vidljivi, sigurno ćete ih iskusiti ako uskoro ne promijenite ovo ponašanje. Na kraju ćete se možda sjetiti da ste negdje pročitali da je ova praksa štetna i zapitati se zašto niste poslušali to upozorenje.

Kako biste izbjegli da se nađete u toj nevolji, važno je razumjeti učinke sjedenja s prekriženim nogama na tijelu.

To dovodi do nelagode u vratu i leđima.

Kako biste spriječili nelagodu u leđima i vratu, od sada je bitno održavati sjedeći položaj s nogama pod kutom od 120 stupnjeva. Uvjerite se da su obje noge usmjerene ravno naprijed i da su vam stopala ravno na podu. Nažalost, ovo idealno držanje rijetko zauzima većina nas. Mnogi su skloni naginjati se na jednu ili drugu stranu dok sjede, često stavljajući težinu na jednu nogu, a da toga nisu ni svjesni. Ova navika, razvijena tijekom mnogih godina, značajno pridonosi prevalenciji bolova u leđima i vratu i može dovesti do oštećenja diskova u zdjelici.

Povećava nam se krvni tlak.

To je doista istinito, iako neočekivano. Kada su noge prekrižene u koljenima, može doći do privremenog porasta krvnog tlaka. Kako se koljena preklapaju, krv teče iz nogu u prsa, što rezultira većim volumenom koji se pumpa iz srca. Dakle, ovaj učinak se odvija.

Može doći do oštećenja živaca.

Ne samo da prekrižene noge utječu na cirkulaciju krvi u srcu, već također utječu na vene i živce u stopalima. Kada prekrižite noge u koljenima, vrši se pritisak na primarni živac u nozi, koji počinje odmah ispod koljena i proteže se duž vanjske strane noge. Dugotrajno sjedenje s prekriženim nogama može dovesti do dugotrajne utrnulosti u nogama kao posljedice oštećenja živaca. Osim toga, možda niste svjesni da ova praksa može doprinijeti širenju ili pucanju kapilara.

Štetimo krvnim žilama.

Cirkulacija krvi može biti poremećena pritiskom jedne noge na drugu, što može oštetiti ili oslabiti vene u nogama. Kada su vene oslabljene ili oštećene, može doći do curenja krvi iz njih, što može uzrokovati proširene vene ili pogoršati postojeće stanje.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.