– Mnogo je osoba na javnoj sceni, poput glumaca ili pjevača, koji su u posljednje vrijeme zaradili teške dijagnoze. Prije svega mislimo na teža oboljenja, poput tumora, a jedan od onih koji je na žalost obolio, jeste i popularni srpski glumac Voja Brajović….

Kako su se simptomi pojačavali, odmah je posjetio liječnika, što je dovelo do vrlo uspješnog oporavka. Glumac Voja Brajović može se pohvaliti raznolikom karijerom, a značajna priznanja donio mu je lik Tiga u seriji Otpisani. Njegovu profesionalnost dosljedno potvrđuju brojni kolege, koji izražavaju samo divljenje iskustvima suradnje s njim. Unatoč tome što je bio u situaciji u kojoj mu je život bio opasno ugrožen, potvrdio je svoju predanost, ne stavljajući ni svoju karijeru ni publiku iznad drugih.

Naime, Voja je prije dva desetljeća imao ozbiljne zdravstvene probleme. Nakon nastupa podvrgnut je operaciji tumora na mozgu. Dok su bezbrojni pojedinci možda odlučili ostati kod kuće, izjedani tjeskobom oko svog zdravlja i predstojeće operacije, Voj je ostao ravnodušan i posvećen svom zanatu. Put prema preživljavanju započeo je s trncem u ruci, što je na kraju dovelo do dijagnoze. U početku je to pokušavao odbaciti, povezujući to s umorom ili s drugim problemima. No, kako su se bolovi pojačavali, a simptomi bili sve češći, Brajović se za pomoć obratio liječnicima.

Dijagnoza je potvrdila postojanje tumora na mozgu. Ipak, pravovremena identifikacija ovog teškog stanja pružila je osjećaj olakšanja, s obzirom da nije bilo naznaka značajnog napretka. Stručnjaci su sugerirali da bi za potpuni oporavak bio dovoljan samo jedan kirurški zahvat. Kako bi se podvrgnuo preporučenom liječenju, točnije operaciji, prekinuo je nekoliko predstava u kojima je sudjelovao. Voja je stigao na vreme, a oporavak je protekao bez komplikacija, što mu je omogućilo da se brzo vrati poslu koji mu je pričinjavao neizmerno zadovoljstvo. Što je točno tumor na mozgu? Mozak i leđna moždina čine središnji živčani sustav.

  • Tumor mozga može nastati unutar ovog sustava ili se proširiti na njega. Tumori koji potječu iz moždanih stanica nazivaju se primarni tumori mozga. Ključno je razumjeti da nisu svi primarni tumori isti; mogu se podijeliti u dvije različite kategorije. Tumori koji se smatraju benignim ne klasificiraju se kao kancerogeni. Oni obično rastu sporije i imaju tendenciju da povoljnije reagiraju na kirurške zahvate i različite metode liječenja. Međutim, čak i benigni tumori smješteni u mozgu mogu oštetiti susjedno zdravo tkivo mozga, što može dovesti do ozbiljnih komplikacija. S druge strane, maligni tumori su bitno agresivniji. Oni se brže razmnožavaju i napadaju obližnja tkiva s većom žestinom.

Primarni maligni tumori mozga dijagnosticiraju se češće nego benigni. Kada rak nastane u drugom dijelu tijela i proširi se na mozak, dovodi do sekundarnog tumora mozga, također poznatog kao metastaze u mozgu. Čimbenici rizika – Na pojavu raka mozga utječe niz čimbenika rizika, no specifični uzrok uglavnom ostaje nejasan. Dok neke genetske sklonosti i utjecaji okoliša mogu pridonijeti pojavi ove vrste raka, faktori rizika nisu izričito definirani.

Mogli bi obuhvatiti sljedeće: Spol – određeni karcinomi prevladavaju kod žena, dok se drugi češće nalaze kod muškaraca; Dob – vjerojatnost razvoja bolesti raste s godinama; Ugrožen imunološki sustav; Izloženost industrijskim kemikalijama; Prethodno izlaganje zračenju, uključujući terapiju zračenjem. Čini se da nije postojala originalna rečenica za bonus tekst. Navedite rečenicu i rado ću je ponovno stvoriti za vas! Bosiljak (Ocimum basilicum) je mirisna biljka koja potječe iz tropskih područja Azije i Afrike, a danas se uzgaja širom svijeta.

Poznat po svojim aromatičnim listovima, bosiljak služi kao začin u kulinarstvu, posebno u mediteranskim i azijskim jelima. Iako je njegova najistaknutija primjena u pripremi pesta, također se uključuje u razne obroke, uključujući salate, juhe, umake i tjesteninu. Bosiljak ne služi samo kao kulinarsko bilje, već posjeduje i ljekovita svojstva. Listovi su bogati eteričnim uljima koja se koriste u aromaterapiji, a stoljećima se biljka koristi u tradicionalnoj medicini za rješavanje probavnih problema, ima umirujući učinak i djeluje kao protuupalno sredstvo. Vjeruje se da pomaže kod stresa, poboljšava kvalitetu sna i potencijalno jača imunitet.

Bosiljak, jednogodišnja biljka, kada je u pitanju uzgoj, uspijeva u toplim i sunčanim okruženjima. Bilo da je posađeno u vrtu ili u lončanici, jednostavno se uzgaja, zahtijeva dovoljno vode i dobro drenirano tlo. Za pospješivanje razvoja novog lišća neophodno je redovito orezivanje. Važno je napomenuti da se u brojnim kulturama bosiljak smatra svetom biljkom, au Indiji ima ulogu u vjerskim ritualima. Često povezan sa zaštitom doma u narodnim tradicijama, predstavlja se i kao simbol sreće i blagostanja.