– Za danas smo vam spremili priču koja je povezana sa segmentom zdravlja, a govorićemo o demenciji. Jako opasna dijagnoza ako se ne primjeti na vrijeme, no prije toga jedna šokantna ispovijest….

Nakon rođenja naše kćeri, moj je suprug bio uporan u izboru da je nazove Catalina, što sam podržala jer mi je to ime privlačno. Jedne večeri, dok sam ustao da uzmem čašu vode, primijetio sam ga kako razgovara s našim anđelom u snu, govoreći: “Ti posjeduješ ljepotu. Navest ću te da je oponašaš. Proglasi da je moja ljubav prema tebi nepokolebljiva. Ispunjena bijesom, prestala sam slušati i čekala sam ga u sobi.

U trenutku kad je ušao, samouvjereno sam našem djetetu dala ime po njegovoj ljubavnici, ne pokazujući nimalo grižnje savjesti. Krajnje je revoltirano što vjeruje da ima ovlasti postupati na takav način. Samo me pogledao i rekao: “Moja starija sestra bila je ljubav; umrla je kad sam imao pet godina.” Iako sam bio svjestan njenog postojanja, on nikada nije govorio o njoj niti izgovorio njeno ime. Na trenutak mi se srce slomilo. Kako glupa može biti ženska ljubomora!

“BONUS TEKST” 

Gubitak pamćenja i različiti kognitivni problemi karakteriziraju demenciju. Simptomi demencije nisu ograničeni samo na starije osobe. Kako biste smanjili rizik od razvoja demencije, preporučljivo je izbjegavati prehranu bogatu prerađenom hranom i uključiti mediteransku kuhinju što je češće moguće uz održavanje redovite rutine tjelesne aktivnosti. Koje dodatne mjere možete poduzeti kako biste smanjili šanse za pojavu demencije?

Provjerite ima li u vodovodnom sustavu znakova niske razine bakra. Bakar igra ključnu ulogu u učinkovitom radu kostiju, hormona i živaca. Međutim, višak ovog metala može negativno utjecati na zdravlje mozga. Početak Alzheimerove bolesti može se povezati s razinama bakra. Određivanje točne koncentracije bakra koja postaje štetna izazovan je pothvat, zbog čega je neophodna zamjena bakrenih vodovodnih cijevi. Osim toga, korištenje filtara za vodu za smanjenje sadržaja bakra je razumna strategija.

2. Izbjegavajte specifične lijekove, poput onih za alergije. Kognitivna oštećenja povezana s demencijom često su povezana s antikolinergičkim učincima određenih lijekova. Pojedinci koji koriste antikolinergičke lijekove imaju smanjen metabolizam mozga i pojačanu atrofiju mozga. Stalna uporaba raznih antikolinergičkih lijekova za spavanje i česta zlouporaba lijekova za alergije predstavljaju rizik za razvoj demencije. 4. Odsutnost pesticida Povijesni uzroci demencije su temeljito evidentirani i obuhvaćaju supstance poput DDT-a i raznih formulacija insekticida. Iako je DDT ograničen, ostaje u okolišu mnogo godina.

Najznačajnije koncentracije DDT-a i produkata njegove razgradnje otkrivene su u masnoj hrani životinjskog podrijetla. Brojni neonikotinoidni insekticidi negativno utječu na zdravlje mozga. Preporučljivo je minimalizirati konzumaciju modernih pesticida u hrani, osobito ako je u njihovom sastavu derivat acetamiprid. 4. Izbjegavajte skladištenje pesticida. Određeni elementi okoliša prepoznati su kao potencijalni uzročnici demencije, uključujući tvari poput DDT-a i raznih insekticida. Iako je DDT zabranjen, on se zadržava u okolišu dulje vrijeme.

Najznačajnije razine DDT-a i njegovih produkata razgradnje otkrivene su u hrani, posebno onoj dobivenoj od životinja i masnih proizvoda. Brojni suvremeni pesticidi, posebice acetamiprid iz kategorije neonikotinoida, predstavljaju ozbiljne rizike za zdravlje mozga nakon konzumacije tretirane hrane. 5. Prihvatite život vođen svrhom. Vjerojatnost razvoja demencije smanjuje se kada osoba ima jasnu svrhu. Namjeran život povećava osobnu sreću, što zauzvrat pozitivno utječe na rad mozga. 6. Riješite nedostatak vitamina D. Nedovoljna razina vitamina D povećava rizik od razvoja demencije. Povećanje izlaganja suncu i konzumiranje hrane s visokim udjelom vitamina D može povećati te razine.

Nadalje, korištenje dodataka prehrani može poslužiti kao učinkovita metoda. 7. Očuvajte zdravlje zuba Zaštita vašeg mozga od degenerativnih stanja može se postići održavanjem zdravih zuba i desni. Postoji značajna veza između loše oralne higijene i Alzheimerove bolesti. Važno je prati zube minimalno dva puta dnevno i prošetati barem tri puta tjedno. Uključivanje redovitih šetnji, što je početni korak, svakako pridonosi održavanju aktivnog i zdravog mozga, budući da kardiovaskularne vježbe poboljšavaju kognitivne funkcije i jačaju sposobnosti razmišljanja.