– U današnje vrijeme, sve što se može pronaći u objektima brze prehrane je jako nezdravo, puno je masnoća i prije svega prženo je. Samim time, sve to jako loše utiče na segment zdravlja, a prije svega na krvne žile a samim time i na samo srce…
Izvješće Todaya otkriva da se 17 stručnjaka, uključujući kardiologe, onkologe, neurologe, gastroenterologe i stomatologe, slaže da su ova dva obroka najbolji izbor za zdrav doručak. Mediteranska prehrana, DASH dijeta i MIND dijeta obrasci su prehrane kojih se pridržavaju ovi stručnjaci. Takvi pristupi pomažu u snižavanju krvnog tlaka, smanjuju rizik od raka i ublažavaju neurološke probleme, uključujući Alzheimerovu bolest.
- Obično se te dijete usredotočuju na cjelovite žitarice, a istovremeno uključuju niz povrća, voća, mahunarki, maslinovog ulja, orašastih plodova i nemasnih izvora proteina. Na pitanje o uobičajenom izboru doručka, liječnik naglašava da zobena kaša prelivena orašastim plodovima, sjemenkama i bobičastim voćem predstavlja hranjivu opciju. Mnogi ljudi vjeruju da zob, koja obiluje vlaknima, sadrži spoj nevjerojatno sličan onom prisutnom u majčinom mlijeku. Značajan udio vlakana je koristan za održavanje zdrave crijevne flore i sprječavanje zatvora, navodi gastroenterolog. Kuhana zob, mljevena ili cijela, često se može poboljšati sastojcima kao što su sjemenke lana, sjemenke konoplje, sjemenke bundeve, med te sušeno ili svježe bobičasto voće.
Kao alternativni doručak liječnici često predlažu namaz od avokada na tostu od cjelovitog zrna. “Hranjivi ugljikohidrati daju mi stalnu energiju, dok me zdrave masti održavaju zadovoljnim”, kaže kardiolog. Jedna kriška tosta može osigurati dovoljno kalorija i hranjivih tvari da se udobno održite do ručka. Zdravstveni radnici predlažu da u obroke uključite jogurt s bobicama, orašastim plodovima i suhim voćem. Bitno je izbjegavati unos šećera. S druge strane, zobene pahuljice dugo su hvaljene kao gotovo savršen izbor za doručak, spajajući zdravstvene prednosti s izvrsnim okusom.
Dijetetičarka Silvija Melendez-Klinger ističe da je, osim prednosti cjelovitih žitarica i dijetalnih vlakana koja podupiru zdravlje srca i crijeva, glavna prednost zobene kaše osjećaj sitosti koju pruža između obroka. Ističe da je studija iz 2015. objavljena u Annals of Nutrition and Metabolism otkrila da su osobe koje su doručkovale zobene pahuljice općenito unosile manje kalorija za ručak. Ipak, ova dobrobit nije jedini razlog za uključivanje ove namirnice u vašu prehranu. Zobena kaša također može poboljšati sportsku izvedbu. Registrirani nutricionist Jay Kovin, koji radi kao direktor formulacija u ASYSTEM-u, navodi da konzumacija zobi jedan sat nakon vježbanja može ubrzati vaš metabolizam i poboljšati sportske sposobnosti.
Osim toga, zobena kaša pozitivno pridonosi zdravlju kardiovaskularnog sustava. Tejal Pathak, klinički dijetetičar i edukator dijabetesa, naglašava da je “topljivi beta-glukan u izobilju u zobenoj kaši. Ona ističe da su brojne studije povezale vlakna s mogućim prednostima za zdravlje srca, jer utječu na razinu lipida u krvi i utječu na reakcije šećera u krvi nakon obroka. Zobene pahuljice mogu poboljšati vaše probavno zdravlje, a stanje vaših crijeva igra ključnu ulogu u ukupnom zdravlju gotovo svakog aspekta vašeg tijela. Nutricionistica Lisa Richards, autorica Candida Diet, navodi da “sadržaj vlakana u zobenoj kaši poboljšava zdravlje crijeva i održava vas sitima.
Studija iz 2014. objavljena u British Journal of Nutrition otkrila je da su dvije osobe koje boluju od ulceroznog kolitisa vidjele poboljšanja u svom stanju nakon dodavanja zobene kaše u prehranu, što sugerira da “dosljedan unos zobi ili zobene kaše može smanjiti rizik od upale crijeva”. Mogu li zobene pahuljice ojačati vaš imunološki sustav? Registrirani dijetetičar Tristi Best navodi da “vlakna koja se nalaze u zobenoj kaši služe kao prebiotik, podržavajući crijevne bakterije.” Sama ova prednost pomaže u poboljšanju imunološkog zdravlja, smanjuje vjerojatnost kroničnih bolesti i smanjuje upale u cijelom tijelu.