Kako bi poboljšali kvalitetu života i osigurali kontinuirano zdravlje, osobe starije od 60 godina trebale bi izbjegavati pet posebnih aktivnosti. Kako osoba stari, važnost brige za fizičke i mentalne aspekte sebe postaje sve očiglednija.

Kako biste smanjili rizik od zdravstvenih problema poput bolesti srca i gubitka mišića, preporučljivo je ograničiti dulja razdoblja sjedenja. Umjesto toga, preporuča se redovito sudjelovati u fizičkim aktivnostima kao što su hodanje u prirodnom okruženju ili bavljenje kros-treningom i plivanjem.

Kako čovjek stari, postaje sve važnije dati prioritet oralnom zdravlju. Očuvanje dentalne higijene, što uključuje dosljedno čišćenje zubnim koncem i redovite posjete stomatologu, igra vitalnu ulogu u održavanju cjelokupne dobrobiti. Za dobro zdravlje preporuča se umjerena konzumacija šećera. Pretjerano uživanje u šećeru može dovesti do niza zdravstvenih problema, uključujući dijabetes. Preporuča se kloniti se zaslađenih pića i umjetnih voćnih sokova.

  • Kako bi se osigurala holistička dobrobit, ključno je dati prioritet očuvanju međuljudskih veza i kloniti se osamljenosti. Poduzmite namjerne korake za suradnju s dragim članovima obitelji, prijateljima i osobama istomišljenika. Suzdržite se od prepuštanja zavodljivoj privlačnosti poznatog okruženja ili iskušenju dokonosti, jer to može izazvati osjećaj izoliranosti. Umjesto toga, proaktivno tražite prilike za društvenu interakciju i njegujte nove susrete koji će pridonijeti živoj strukturi dragih sjećanja.

Kako biste poboljšali svoje blagostanje i produžili životni vijek, savjetuje se smanjiti količinu brze hrane koju konzumirate. Umjesto toga, odaberite hranjive alternative koje su bogate esencijalnim nutrijentima poput proteina, vitamina i minerala. Dajte prednost voću, povrću, orašastim plodovima, mliječnim proizvodima i nemasnom mesu kao preferiranim opcijama. Preporučljivo je izbjegavati prerađenu hranu i alkohol, iako uživanje u povremenoj čaši crnog vina može biti ugodna poslastica. Provođenjem ovih izmjena možete svjedočiti značajnim poboljšanjima u svom cjelokupnom zdravlju.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.