Današnji članak je posvećen ženama gdje pišemo o pet ginekoloških simptoma koje ne bi trebala ni jedna žena da ignoriše, a o čemu se zapravo radi pročitajte u nastavku.
Rasprava o intimnom zdravlju može biti neugodna za određene pojedince; međutim, ne bi trebalo biti. Ključno je da se obratite svom liječniku ako imate razloga vjerovati da problem postoji.
Prepoznavanje ranih znakova i simptoma ključno je za pravovremenu dijagnozu i intervenciju. Dolje je pet simptoma koje nijedna žena ne smije zanemariti.
“Svaki slučaj abnormalnog krvarenja zahtijeva temeljitu istragu; međutim, krvarenje koje se javlja između menstrualnih ciklusa, nakon spolnog odnosa ili nakon menopauze može ukazivati na rak grlića maternice i također može biti povezano s drugim ginekološkim zloćudnim bolestima”, izjavila je ginekologinja Narendra Pisal u intervjuu za The Neovisna.
Kvržice, kvržice ili ranice često su indikativni za rak vulve, koji se obično predstavlja kao opipljiva kvržica, kvrga ili čir. “Ako kvržica izdrži, nužno je da se obratite liječniku”, savjetuje dr. Pisal.
Kronični svrbež u području genitalija može ukazivati na gljivičnu infekciju; međutim, može poslužiti i kao prethodni simptom raka vulve. Prema Pisalu, ovo se stanje može dodatno manifestirati simptomima kao što su osjetljivost vulve, nelagoda ili osjećaj peckanja.
Nadutost
“Svi mi doživljavamo dane nadutosti, osobito u određenim točkama našeg menstrualnog ciklusa; međutim, stalan osjećaj nadutosti može ukazivati na rak jajnika. Prema dr. Pisalu, neke žene koje prijavljuju ove simptome spominju poteškoće u navlačenju svojih traperica ili hlača unatoč tome što ne promatraju bilo kakav dobitak na težini; zapravo, možda su doživjeli gubitak težine.
Bolovi u trbuhu: “Dok su mnoge žene možda navikle osjetiti bolove u trbuhu, epizoda koja se dogodi nakon 45. godine može ukazivati na prisutnost raka jajnika, što zahtijeva brzu liječničku procjenu. Nasuprot tome, prije 45. godine takva je bol općenito manje zabrinjavajuća i mogu proizaći iz infekcija ili drugih ginekoloških problema, poput endometrioze, što također zahtijeva pregled kod ginekologa”, navodi liječnica, prenosi Index.hr.
Ako naiđete na bilo koji od gore navedenih znakova upozorenja, ključno je ostati smiren jer ovi simptomi mogu proizaći iz mnogo manje ozbiljnog stanja. Međutim, jedini način da se uvjerite da je sve u redu je konzultirati se s liječnikom.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.