Šećer je glavni krivac za debljanje, a odmah iza njega su masti i ugljikohidrati. Mnogo puta smo nesvjesni količine šećera koju konzumiramo, jer je prisutan u hrani o kojoj nismo informirani. Posljedice toga su brojne, uključujući prekomjernu težinu, umor, promjene raspoloženja, zbunjenost i poteškoće sa spavanjem.

Konzumacija šećera tijekom duljeg vremenskog razdoblja povećava vjerojatnost razvoja teških bolesti, uključujući kardiovaskularne bolesti, dijabetes, pa čak i rak dojke. Kada se šećer proguta, tijelo ga koristi kao izvor energije. Sav višak šećera koji se ne konzumira pohranjuje se u tijelu, uzrokujući povišenje razine šećera u krvi.

Prestanak konzumiranja šećera može se činiti kao najjednostavnije rješenje, ali za brojne pojedince to se pokazalo kao izazovan pothvat. Svaka osoba posjeduje različit stupanj želje za slatkim uživanjima. Nagli prekid unosa šećera može dovesti do negativnih učinaka poput lošeg raspoloženja, osjećaja melankolije i poteškoća sa spavanjem. Jeste li se osobno susreli s ovim simptomima?
Sada je pravi trenutak da svoje tijelo riješite viška šećera, a mi imamo metodu koja će vam pomoći u tome.

Za doručak prvog dana možete uživati ​​u hranjivoj šalici zobi s mogućnošću dodavanja sjemenki, badema ili bobičastog voća ili se odlučiti za zadovoljavajuću kajganu od tri jaja.

Za međuobrok možete uživati ​​u šalici oraha. Za ručak kušajte marinirana pileća prsa uz porciju bundeve, badema ili lagano kuhanog graha. Na kraju, za večeru se prepustite gljivama i pečenoj ribi ili lososu u kombinaciji s gljivama i brokulom.

Doručak drugog dana ostaje nepromijenjen.

Za međuobrok uživajte u šalici lješnjaka. Za ručak kušajte tikvice s prelijepim preljevom od paprike i limuna. Mogućnosti večere uključuju grah, kuhano povrće ili pečeni bakalar s tostom. Treći dan započnite jutro istim doručkom.

Za podnevni međuobrok uživajte u porciji lješnjaka. Za ručak imate mogućnost prepustiti se hrskavim prženim pilećim prsima popraćenim ljutim preljevom od limuna ili uživati ​​u sočnoj piletini pečenoj u pećnici prožetoj okusima crnih maslina, majčine dušice i luka. Kako se približava večer, zagrijte svoje nepce umirujućom zdjelicom juhe od luka ili se počastite tanjurom tjestenine ukrašenom mirisnim bosiljkom, zemljastim gljivama i ljutim umakom od rajčice. Po želji jelo od tjestenine možete obogatiti i dodatkom mesa. Tijekom dana utažite žeđ vodom, čajevima ili možda jednom šalicom kave, bez ikakvih zaslađivača.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.