Komplikacije kao što su gastritis, čir na želucu i povećani rizik od raka želuca mogu nastati zbog postojanja bakterije Helicobacter pylori, koja se obično naziva H. pylori, unutar gastrointestinalnog trakta. Ova bakterijska infekcija ima sposobnost oštetiti tkivo želuca i crijeva, često izazivajući prekomjerno stvaranje želučane kiseline.

Tipičan pristup liječenju infekcije H. pylori uključuje dvotjedni plan liječenja antibioticima, dok terapija ulkusom može zahtijevati više od dva mjeseca liječenja. Za pacijente je od iznimne važnosti da se pridržavaju propisanog režima liječenja u trajanju koje im je preporučio liječnik, bez obzira na povlačenje simptoma. U borbi protiv H. pylori, prehrana je kritična komponenta uz medicinsku intervenciju.

Istraživanja su pokazala da uvrštavanje 70 grama brokule u dnevni režim prehrane može rezultirati značajnim smanjenjem koncentracije Helicobacter pylori za približno 40%. Ovaj pad može se pripisati postojanju sulforafana, snažnog spoja poznatog po svojim antibakterijskim svojstvima, posebno usmjerenog na H. pylori.

Kako biste u potpunosti iskoristili prednosti, preporučuje se pridržavati se ovog plana prehrane najmanje dva mjeseca. Uz uključivanje brokule u svoje obroke, korisno je usvojiti i dodatne korisne prakse. Održavanje pravilne higijene je ključno, što uključuje pranje ruku prije jela, povećanje konzumacije vlakana putem cjelovitih žitarica, voća i povrća te ograničavanje unosa hrane koja iritira želudac poput začinjenih jela, kofeina i alkohola.

Kroz redovite posjete liječniku, pridržavanje liječenja i prilagodbe načina života, pojedinci mogu učinkovito upravljati simptomima povezanima s H. pylori i smanjiti rizik od razvoja dugoročnih komplikacija poput čira i raka želuca.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.