Izbjegavanje voća i povrća koje je podvrgnuto teškom tretmanu pesticidima može biti ključni korak prema postizanju boljeg zdravlja.
Istraživači u Švedskoj pokazali su da se i insekti i fungicidi, zajedno s regulatorima rasta biljaka, mogu nakupljati u tijelima odraslih i djece. Unatoč tome, izbjegavanjem hrane kontaminirane pesticidima samo dva tjedna, možemo smanjiti koncentraciju ovih toksina u našim tijelima na nulu.
Ovo je razlog zašto je ključno izbjegavati hranu tretiranu pesticidima:
Zdravlje mozga: Dokumenti iz 2008. pokazuju da se brojni pesticidi smatraju neurotoksičnima i mogu negativno utjecati na mozak sisavaca, uključujući i ljude. Studije su pokazale značajnu vezu između izloženosti pesticidima i Parkinsonove bolesti, kroničnog i progresivnog poremećaja koji utječe na kretanje.
- Izvješće iz 2011. otkrilo je da glifosat čini 60% do 100% onečišćenja zraka. U Europi je više od 40% podzemnih voda pozitivno na glifosat, a studije provedene u Njemačkoj otkrile su ovaj pesticid u ljudskom urinu, krvi, pa čak i majčinom mlijeku.
Zdravlje djece: U usporedbi s odraslima, djeca pokazuju povećanu osjetljivost na toksine. Američka pedijatrijska akademija izdala je upozorenje u vezi s povezanosti ranog izlaganja pesticidima i povećanog rizika od raka u djetinjstvu, smanjene kognitivne funkcije i problema u ponašanju. Istraživanja pokazuju da djeca predškolske dobi koja dolaze u kontakt s pesticidima pokazuju manju izdržljivost, slabiju koordinaciju očiju i slabiju kratkoročnu memoriju u usporedbi s vršnjacima koji nisu bili izloženi sličnim razinama toksina.
Kako biste smanjili šanse za pojavu ovih bolesti, savjetuje se da ne kupujete sljedeće povrće osim ako nije organsko ili uzgojeno u vlastitom vrtu:
Celer
Špinat
Rajčica
Rajčice sorte cherry
Krastavac
Babura paprika
BONUS TEKST
Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.
Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.
Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.
Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.
- Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.
Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.