Uključivanje palente u svoj jelovnik za doručak je sjajan izbor. Ne samo da je to lagan i zadovoljavajući obrok, već vam također daje energiju i sitost potrebnu za vaš naporan dan. Iako je u posljednje vrijeme možda pao u nemilost, nema boljeg trenutka od sada da ponovno uvedete ovaj zaboravljeni dragulj u svoju jutarnju rutinu. Kukuruzna krupica, vrlo hranjiva namirnica, dostupna je u raznim pakiranjima i može se pripremiti na brojne načine, što je čini svestranim i korisnim izborom.

Sveukupno dobrobit pojedinaca može se znatno poboljšati uključivanjem kukuruznog brašna ili krupice u njihovu prehranu. Palenta, koja je bez glutena, odlična je opcija za osobe osjetljive na gluten. Također je zadovoljavajući i visoko preporučljiv izbor hrane za ljude svih dobnih skupina.

Prisutnost karotenoida u palenti, koji su prirodne masti, pridonosi poboljšanoj funkcionalnosti naših crijeva. Osim toga, kukuruz je bogat esencijalnim mineralima kao što su fosfor, magnezij, cink, kalij, bakar, selen i mangan.

Palenta je, zahvaljujući svom glavnom sastojku kukuruzu, niskokalorična opcija što je čini izvrsnim izborom za one koji žele skinuti koji kilogram. Ovo svestrano i vrlo preporučljivo jelo može se pripremiti bez napora i brzo. Njegov nježan i ugodan okus, zajedno sa svojom zadovoljavajućom prirodom, osiguravaju da nećete ostaviti osjećaj težine u želucu.

Preporučljivo je uključiti palentu u tjednu prehranu jer učinkovito pomaže u čišćenju crijeva i ubrzava metabolizam. Zdravstvene dobrobiti palente daleko nadmašuju one pekarskih proizvoda, što je čini vrhunskim izborom. Nadalje, praktičnost pripreme palente je neusporediva, jer je potrebno samo 5 minuta vašeg vremena.

Za pripremu jedne porcije počnite kuhati 2 dl vode. Kad voda zavrije, maknite je s vatre i dodajte žlicu soli i žlicu masti ili ulja. Zatim u smjesu dodajte dvije i pol žlice palente. Miješajte sastojke na laganoj vatri dvije do tri minute. Za dodatni okus i teksturu, razmislite o tome da u palentu dodate sir, vrhnje, sjemenke lana, suncokreta ili ajvar. Osim toga, imate mogućnost jelo preliti toplim mlijekom.

Savjet:

Kako biste izbjegli potencijalnu oksidaciju do koje može doći pri korištenju metalne žlice, preporučljivo je odabrati drvenu žlicu tijekom miješanja.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

  • Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.