– Riba je definitivno najzdravija namirnica, koja je itekako zdrava po naš organizam. Međutim, na Balkanu se jede jako rijetko, a prednost se daje crvenom mesu. Mi danas govorimo o nekim ribama, koje i nisu baš toliko zdrave, a mogu se kupiti u našim marketima…..

Zvuči primamljivo; međutim, je li riba koju svakodnevno konzumiramo uistinu bogata nutritivnim prednostima i utječe li značajno na funkcije našeg tijela? Ne uvijek. Među raznim popularnim vrstama ribe koje se nalaze u svakoj trgovini, postoje određene vrste koje bismo trebali izbjegavati jesti. Riba je vrijedna za konzumaciju zbog svojih omega-3 masnih kiselina i služi kao izvrstan izvor vitamina D, E, A i raznih vitamina B skupine, uz esencijalne minerale. Štoviše, ispunjava potrebe tijela za proteinima. Nije svaka riba korisna za konzumaciju. Stručnjaci predlažu uključivanje određenih vrsta u prehranu, uključujući skušu, haringu, polak, bakalar, losos, grgeča, sardine i tunu, među ostalima.

Izvor ribe igra značajnu ulogu; oni koji potječu iz Atlantika ili Pacifika su poželjniji zbog nižeg sadržaja žive. Dodatno, kako izvještava Medonet, odrasla osoba trebala bi pojesti oko desetak konzervi tune kako bi se suočila s rizikom od trovanja živom. Buduće majke i žene koje se pripremaju za trudnoću suočavaju se s nešto izmijenjenom situacijom. Prema uputama Instituta za majku i dijete, njihova bi se prehrana trebala sastojati isključivo od nemasne ribe koja nije predatorska i dolazi iz prethodno spomenutih Atlantskog i Tihog oceana, zajedno sa Sjevernim morem.

Također se preporučuje da i mala djeca konzumiraju ove vrste ribe. Pangasius Ključno je da riba koju konzumiramo bude bogata omega-3 masnim kiselinama. Nažalost, pangasius ne sadrži gotovo ništa od ovih korisnih masti. Ova slatkovodna riba, poznata po svom blagom ukusu, uživa veliku popularnost u Srbiji. Podrijetlom iz Vijetnama, pangasius se uzgaja u užasnim uvjetima.

Ribe su zatvorene u vrlo ograničen prostor, što ih sprječava da se prirodno razmnožavaju. Kako bi se olakšao ovaj proces, uzgajivači daju posebne injekcije hormona (korionski gonadotropin) i koriste posebnu prehranu koja uključuje riblje brašno, soju i kasavu za tovljenje pangasiusa. Posljedica? Riba krcata sastojcima upitne kvalitete završava u našim tijelima. Tilapija Tilapija, slatkovodna riba porijeklom iz Azije, često se uzgaja u rezervoarima koji su zaraženi zagađenjem.

Ova se riba također tretira hormonima i dodacima za poticanje brzog rasta. Osim toga, tilapija je bogata arahidonskom kiselinom iz skupine omega-6 masnih kiselina, koja ako se redovito konzumira, može dovesti do upala, bolesti srca i starenja stanica. Sada, što se tiče nilskog grgeča, važno je napomenuti da ova riba nudi nemasno meso, obilje proteina i dobar je izvor vitamina A. Međutim, osim ovih ograničenih prednosti—koje se također nalaze u drugim, zdravijim ribama—nilski grgeč nema dovoljno omega-3 masnih kiselina i sadrži značajnu količinu palmitinske kiseline. Iako možda zvuči egzotično, ova komponenta nažalost pomaže u stvaranju lošeg kolesterola (LDL).

Butterfish Poznato je da ribe leptiri posjeduju opasnu, izazovnu ili neprobavljivu oleinsku kiselinu (koja uključuje estere voska). Redovito jedenje Butterfish-a može rezultirati simptomima kao što su proljev, mučnina i potencijalno povraćanje. škampi Masovni uzgoj račića često pokreće sporna pitanja. Nadalje, mnogi pojedinci zanemaruju čišćenje škampa prije konzumacije, stavljajući ih u jela zajedno s crijevnim talogom, koji se pojavljuje kao tanka crna crta na njihovim leđima. Iako su škampi izvor proteina, oni također mogu dovesti do povišene razine lošeg kolesterola.