Svi naši stari se slažu u jednom: ovo je najfiniji sok i džem koji ćete ikada probati!

Crvenolisna šljiva, poznata i pod raznim imenima kao što su mirobalana, trešnja šljiva, generica, džanarika, rezdelija, zerdelija i amula (lat. Prunus cerasifera), ponekad se naziva ringlo ranka ili jednostavno ringlo, okruglica ili crni trn . Ovo drvo pripada rodu Prunus unutar potporodice Prunoideae, a njegov plod je doista klasificiran kao vrsta voća. Plodovi se mogu konzumirati svježi, a koriste se i za proizvodnju džema, soka i rakije.

  • Prema riječima Krstarice, velika prisutnost janarike na tom području, zajedno s njihovom sposobnošću razmnožavanja u nepovoljnim uvjetima, čini ih vrlo vrijednima.

Kakav je ona zdrav izbor! Prepun vitamina A, B i C, zajedno s mineralima poput fosfora i magnezija. Sadrži eterična ulja, pektin, celulozu i organske kiseline. Zanarika doista podsjeća na superhranu i blista u kulinarskim primjenama. Mogu se pretvoriti u razne proizvode — džemove, sokove, pa čak i rakije. Džemovi od janarike su ukusni, a za one hrabrijeg duha tu je rakija koja se diči mirisom divljeg voća, iako je na našim prostorima zanemarena.

Upute za pravljenje pekmeza

Za pripremu se tri kilograma janarika bez koštica pomiješaju s 200 grama šećera i vanilin šećerom. Ova smjesa se ostavi preko noći da se šećer otopi, a sljedeći dan se kuha dok se ne postigne željena gustoća. Kao i kod svakog džema, gotov proizvod se ulije u sterilizirane staklenke i dobro zatvori poklopcem i time je proces završen.

Recept za sok

Od džanarika se može pripremiti i sok. Iako proces zahtijeva malo više vremena, rezultati su svakako nagrađujući. Četiri kilograma očišćenog džanarika prelijte s pet decilitara vode i dodajte dvije jedinice limuntusa, a zatim smjesu prokuhajte. Nakon što prokuha, procijedite ga kroz cjediljku, zatim umiješajte pet litara vode i kilogram šećera prije ponovnog kuhanja. Drugi put procijeđeni sok ulijte u staklene boce koje umotajte u deke ili stare kapute, kao što se obrađuju rajčice, i ostavite da se ohlade prije stavljanja na police. Kada servirate sok od janarika, pomiješajte jednake dijelove soka i vode, a ohlađen je još ljepšeg okusa.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.