Nakon izazovnog dana u uredu, uživate u popijenju nekoliko pića. Ipak, čvrsto vjerujete da vaš odnos s alkoholom nije problematičan. Ipak, prema stručnjacima na tom području, umjereni unos alkohola tjedno ne bi smio premašiti šest čaša vina ili otprilike tri litre piva. Ako vaša potrošnja premašuje ove granice, bilo bi mudro početi razmatrati implikacije.
Istraživači su identificirali ukupno osam skrivenih pokazatelja koji mogu upućivati na problem s konzumiranjem alkohola.
Čini se da ste stalno umorni.
Stručnjaci su primijetili da konzumiranje alkohola prije odlaska na spavanje može dovesti do jake glavobolje, mamurluka i dehidracije. Uz to, alkohol ima sposobnost poremetiti fazu REM faze sna, koja igra ključnu ulogu u zadržavanju pamćenja, učenju i poticanju kreativnosti.
Smanjenje seksualne želje
U početku, alkohol pokreće oslobađanje hormona poput serotonina, dopamina i testosterona, pružajući privremeni poticaj. Međutim, produljena konzumacija alkohola u konačnici ima suprotan učinak, što rezultira značajnim promjenama u libidu.
Osjećaji i stres
Na početku, alkohol djeluje kao depresiv i izaziva osjećaj mira.
Psihologinja Lisa Gan objašnjava da nakon što početni utjecaj nestane, dolazi do brzog porasta razine anksioznosti. Ova pojava može se pripisati poremećaju ravnoteže neurotransmitera u mozgu uzrokovanom alkoholom.
Problemi s vidom
Alkohol često dovodi do privremenih učinaka poput vrtoglavice, zamagljenog vida ili percepcije dvostrukog “vida”.
Prema oftalmologu Stevenu Hani, konzumacija alkohola može dovesti do širenja krvnih žila u očima, što rezultira crvenilom.
Snaga imunološkog sustava je ugrožena.
Konzumacija alkohola može dovesti do oslabljenog imunološkog sustava, čineći nas osjetljivijim na infekcije i bolesti.
Farmaceutkinja Karolina Gonkalves objašnjava da konzumacija alkohola može spriječiti rad imunoloških stanica poput makrofaga i T stanica, koje igraju vitalnu ulogu u otkrivanju i borbi protiv patogena.
Promjene koje se javljaju u menstrualnom ciklusu
Prema Gonkalvesu, nedavna istraživanja pokazuju da konzumacija etanola iz alkohola može potencijalno utjecati na hipotalamus, što dovodi do poremećaja proizvodnje hormona i naknadnih poremećaja menstrualnog ciklusa.
Izazovi sa začećem djeteta
- Konzumacija alkohola remeti hormonalnu ravnotežu odgovornu za regulaciju reprodukcije, a čak i minimalan unos alkohola može negativno utjecati na menstrualni ciklus i smanjiti vjerojatnost začeća.
Povišene razine krvnog tlaka
Prema Daily Mailu, konzumacija alkohola utječe na krvne žile uzrokujući njihovo sužavanje. Kao rezultat toga, srce je prisiljeno uložiti više napora kako bi opskrbilo potrebnu količinu krvi, što dovodi do povišenja krvnog tlaka.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.