SEzona grijanja uskoro počinje a ovaj tekst je namijenjen onima koji žele naučiti kako povećati učinkovitost radijatora kada počne grijanje.

Prašina i prljavština nakupljaju se unutar radijatora, što može dovesti do smanjene učinkovitosti. Prema stručnjacima, radijator koji je prljav zahtijeva više energije za zagrijavanje prostora.

U nastavku otkrijte jednostavne metode kako očistiti radijatore i pripremiti ih za nadolazeću sezonu grijanja.

Koji je najbolji način za čišćenje radijatora?

Za početak provjerite je li grijanje isključeno. Prema Andrewu Kolingu, stručnjaku za proizvode za grijanje u BestHeatingu, čišćenje hladnog radijatora je jednostavnije jer privlači manje prašine tijekom procesa čišćenja.

Usisavač je učinkovito sredstvo za čišćenje jer dobro usisava prašinu koja se skuplja u radijatoru. Iskoristite radijator i njegovu okolinu, a ako vaš usisavač dolazi s manjim nastavcima, njima temeljito očistite sve rešetke.

  • Zatim postavite krpu ili stari ručnik ispod radijatora kako biste uhvatili svu prljavštinu koja može pasti s njega. Uzmite štap ili komad drveta i omotajte ga krpom od mikrovlakana, po potrebi pričvrstite ljepljivom trakom. Pažljivo manevrirajte ovim alatom između svih rešetki hladnjaka i razmislite o korištenju sušila za kosu kako biste ispuhali sve ostatke.

Zatim vlažnom spužvom i deterdžentom temeljito očistite radijator iz svih kutova. Nakon toga obavezno osušite radijator krpom od mikrovlakana ili starim ručnikom kako biste spriječili stvaranje hrđe zbog zaostale vode. Izbjegavajte korištenje previše abrazivnih materijala kako biste spriječili ogrebotine i oštećenja.

Nakon što ste očistili radijator, pregledajte letvice i okolne stijenke ima li prašine koja se možda nataložila s radijatora i obrišite ih. Čišćenje je skoro završeno, a radijatori će uskoro biti spremni za zagrijavanje vašeg doma.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

  • Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.