Proizvodnja sira rezultira sirutkom kao dragocjenim nusproizvodom. Tek 40-ih godina prošlog stoljeća organizirana je industrijska proizvodnja sirutke. No, generacijama prije toga naši su preci prepoznavali ljekovita svojstva sirutke. Mudrost baka naših baka bila je na mjestu kada su koristile sirutku kao lijek. Ovo je znanje nadaleko poznato već stoljećima – sirutka je poznata kao ultimativni prirodni lijek za zdravlje jetre.

Sirutka je vrlo korisna tvar za rješavanje niza problema s jetrom, kao što su masna jetra, oštećenje jetre uzrokovano virusnim infekcijama (kao što su hepatitis i žutica), upala jetre i posebno opterećenje jetre koje je posljedica prekomjernog unosa alkohola i konzumiranja masnu i nezdravu hranu. Korištenje sirutke pomaže u pomlađivanju jetre. Za terapiju sirutkom preporuča se unos minimalno pola litre, a idealno i više, sirutke dnevno tijekom duljeg trajanja.

Dosljednim i redovitim uključivanjem sirutke u prehranu, ona može igrati značajnu ulogu u pomlađivanju, pročišćavanju i liječenju oštećene jetre. Naravno, ključno je prekinuti sve štetne navike i dijete koje produljuju oštećenje jetre, kao što su konzumacija alkohola, konzumacija visoko masne i prerađene hrane te unos drugih štetnih tvari.

Osobama s jetrenim problemima preporuča se uz sirutku u prehranu uvrstiti i mladi sir, po mogućnosti ujutro na prazan želudac kako bi se maksimizirali njegovi korisni učinci.

Što se tiče mršavljenja, sirutka ima sposobnost pomoći zbog visokog udjela proteina, koji potiče rast mišića i pruža osjećaj sitosti uz manji unos kalorija. Bitne komponente mlijeka, kao što su vitamini B i E, minerali i mliječni šećeri, zadržavaju se u sirutki, pridonoseći razvoju zamršenih neuronskih veza u mozgu.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.