Održavanje i postizanje idealnog zdravlja crijeva od iznimne je važnosti, a to se može postići nutritivnom prehranom i primjenom ciljanih metoda detoksikacije. Učinkovit pristup detoksikaciji uključuje integraciju psiliuma, dobivenog iz sjemenki biljke Plantago, u vaš dnevni režim.

Udružujući snage s vodom, psyllium pomaže u probavnom procesu zahvaljujući svojim svojstvima detoksikacije. Probavni problemi, koji se obično manifestiraju kao ponavljajuće epizode zatvora, često se mogu pratiti unatrag do sjedilačkog načina života i prehrane kojom dominira brza hrana s malo vlakana. Unatoč tome, psyllium, koji se može pohvaliti izdašnom opskrbom lipidima, nezasićenim masnim kiselinama, vlaknima i sluzi, služi kao prirodni lubrikant za stijenke crijeva.

  • Djelujući kao “sredstvo za čišćenje” za probavni sustav, psyllium učinkovito čisti debelo crijevo od toksina i štetnih tvari. Njegova polisaharidna sluz, sposobna proširiti se do 15 puta od svoje izvorne veličine, pruža izvrsno podmazivanje crijevnih stijenki. Osim toga, prehrambena vlakna koja se nalaze u psiliumu povećavaju masu dok prolazi kroz želudac i ulazi u debelo crijevo. Kad stigne tamo, upija vodu, bubri i potiče peristaltiku crijeva. Kako biste povećali dobrobiti psyllium pahuljica, preporuča se pomiješati jednu čajnu žličicu s vodom, jogurtom ili voćnim sokom. Smjesu je važno odmah konzumirati jer se brzo pretvara u gelastu konzistenciju.

Kako biste optimizirali hidrataciju, preporučljivo je povećati unos tekućine tijekom dana. Dosljedna primjena psiliuma dokazano je bezopasna i nema negativnih učinaka na crijevnu floru, probavu ili rad crijeva. Nadalje, pokazao je svoju učinkovitost u ublažavanju tegoba povezanih s hemoroidima i raznim probavnim tegobama. Prije uključivanja psiliuma u vaš dnevni režim, nužno je konzultirati se sa zdravstvenim stručnjakom koji je dobro upućen u vašu konkretnu medicinsku situaciju.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.