Tijekom šetnje sa svojim psom, trudnicu je žestoko napao pas lutalica. Šokantno, samo sat vremena kasnije, isti pas ugrizao je čovjeka u neposrednoj blizini lokalne pekare. Postavlja se pitanje koliko napuštenih pasa šeta ulicama Srbije i koliku opasnost predstavljaju. Je li glavni problem prisutnost ovih napuštenih pasa ili nesretna odluka ljudi da ih napuste? Nedavno su o ovoj gorućoj temi govorili dr. Branimir Lazić, veterinar i Aleksandra Bjelić iz udruge Animal Rescue Serbia, u emisiji “Uranak”, koja je emitirana na K1 televiziji.
Prema riječima veterinara, psi imaju tendenciju napadati druge pse češće nego ljude. Ovo ponašanje može se pripisati njihovoj teritorijalnoj prirodi i instinktu da brane svoj teritorij. Drugi faktor koji pridonosi napadima pasa je natjecanje, pri čemu mužjaci često napadaju druge mužjake, a ženke napadaju druge ženke. Osim toga, postoji sezonski obrazac za ove napade, s većim brojem koji se javlja u vrijeme kada su ženke tjerane. Veterinar je istaknuo značaj ovog razdoblja estrusa, navodeći da ono ima presudnu ulogu u psihologiji pasa.
U skladu s načelom vodstva, psi unutar čopora pokazuju veću učestalost napada i ciljaju različite entitete kao što su hrana, novouvedeni očnjaci ili pojedinci koji osporavaju njihove teritorijalne granice.
Što razlikuje napade psa lutalice od napada psa s vlasnikom?
Prema riječima veterinara, napadi se mogu manifestirati u pravnim ili medicinskim oblicima. Ako pas ima odgovornog vlasnika koji se brine o njegovom zdravlju i cijepljenju, nema razloga za brigu oštećenog. Međutim, ako postoji sumnja na bjesnoću, vrlo zamršenu i potencijalno smrtonosnu zaraznu bolest, postaje imperativ za sve uključene u procjenu rizika od prijenosa bjesnoće na ljude.
Određeni psi imaju smanjenu sposobnost tolerancije. Ipak, ako pojedinac usvoji psa u mladoj dobi i svjestan je ovog problema, može poduzeti korake za ublažavanje agresivnog ponašanja.
Koji čimbenici doprinose tome da se pit bull smatra najagresivnijom pasminom pasa?
Određene pasmine pasa, uključujući i druge, imaju smanjenu razinu tolerancije koja im je u prošlosti namjerno usađivana. Međutim, tijekom godina ulagani su napori da se suzbiju te osobine. Istinski entuzijasti i odani ljubitelji ovih pasmina trenutno marljivo rade na ublažavanju agresije, s iznimkom onih kojima nedostaje integriteta. Nažalost, sumnja se da ilegalne borbe pasa još uvijek traju, a postoje slučajevi u kojima ti psi, obučeni da štite svoje posjede, mogu pobjeći i nanijeti štetu. Od ključne je važnosti da svaki vlasnik koji primijeti znakove agresije kod svog ljubimca potraži savjet stručnog stručnjaka.
Prema riječima Aleksandre Bjelić iz udruge Animal Rescue Serbia, česta je pojava da u leglu bude dominantan pas.
Aleksandra je podijelila svoja zapažanja o dinamici unutar njihovog legla pasa. Primijetila je da postoje izrazito dominantni psi koji se ističu, kao i drugi koji pokazuju suzdržaniju prirodu. Prilikom odabira dominantnog psa, važno je biti svjestan da on ima prirodnu sklonost isticanju svog autoriteta. Međutim, odgovornost je vlasnika usmjeravati i korigirati njihovo ponašanje kada je to potrebno, bez pribjegavanja agresiji. Aleksandra je naglasila da agresivnost nije urođena osobina kod pasa, niti je specifična za bilo koju pasminu.
Prema Aleksandri, pojam dominacije kod pasa očituje se u njihovoj sklonosti davanju prioriteta hrani i samopotvrđivanju nad drugim psima. Važno je, međutim, napomenuti da teritorijalno ponašanje ne mora nužno ukazivati na agresiju kod pasa, što Aleksandra pojašnjava govoreći o razlozima koji stoje iza ispoljavanja agresije vlasničkih pasa.
Nepravilna socijalizacija često je uzrok ovog problema. Kako bi se izbjeglo agresivno ponašanje, ključno je da vlasnik započne ranu i odgovarajuću socijalizaciju nakon što pas navrši tri mjeseca starosti. Cilj je upoznati psa s drugim psima, vanjskom bukom, prirodnim okolišem, djecom, pojedincima i ljudskom interakcijom, te u konačnici postići odgovarajuću socijalizaciju.
Prema Aleksandrinim riječima, preporučljivo je s treninzima započeti tijekom trećeg mjeseca. Ispravno obavljen trening ima moć ispraviti takvo ponašanje. Također je naglasila da određeni oblici dresure, ako su prestrogi, mogu dovesti do frustracije kod psa.
Ovisno o temperamentu psa, frustracija se može manifestirati. Stoga je ključno pažljivo odabrati trenericu i prisustvo vlasnika tijekom treninga. Nepostupanje s psom na odgovarajući način po povratku s treninga može imati negativne posljedice na njegovu dobrobit. Nakon privođenja psa odgovornog za napad na dvije osobe u Nišu, otkriveno je da životinja nema mikročip i vlasnika. Na pitanje kolika je vjerojatnost da pit bull doista ostane bez vlasnika, Aleksandra je odgovorila:
Molba javnosti ostaje u tijeku – pobrinite se da vaši psi budu mikročipirani i cijepljeni. Psi lutalice bez identifikacije tretiraju se kao bezvlasnici, što je česta situacija ne samo kod pit bullova nego i kod raznih drugih pasmina. Moguće je da je pas pobjegao ili se upustio u okršaj, što ih je natjeralo da pobjegnu ili budu napušteni na ulici. No, ako je pas pobjegao od svog vlasnika, to je jasan znak nemara, kako je Aleksandra zgodno sažela u svom gostovanju u emisiji Uranak na K1.