Adekvatna hidratacija kože igra ključnu ulogu u održavanju optimalnog cjelokupnog zdravlja i sprječavanju negativnih posljedica suhoće, kao što je nakupljanje mrtvih stanica kože na vanjskom sloju poznatom kao stratum corneum.

Pojedinci koji vode sjedilački način života, osobito oni koji rade na računalu, često se suočavaju s ovim problemom. Suha koža može poslužiti kao pokazatelj raznih zdravstvenih stanja, uključujući vazomotorni rinitis, uz tipičnije uzroke poput alergijskih reakcija i atopijskog dermatitisa.

Prisutnost suhe, ispucale kože na rukama može biti pokazatelj neadekvatne apsorpcije vitamina A, B i D u probavnom sustavu. Nedovoljna apsorpcija vlage unutar tijela može dovesti do raznih zdravstvenih problema povezanih sa suhom kožom na laktovima. Obično se ovo stanje manifestira kao crvene, ljuskave mrlje na koži, pri čemu psorijaza često cilja posebno na koljena i laktove.

S druge strane, osobe s dijabetesom mogu razviti suhu kožu kao simptom, što može povećati rizik od bakterijskih i gljivičnih infekcija. Ako osjetite jaku suhoću, svrbež ili nelagodu na laktovima, dr. Irina Skorogudaeva toplo savjetuje da potražite liječničku pomoć. Ključno je konzultirati se s dermatologom prije nanošenja bilo koje kreme, budući da određena stanja kože mogu zahtijevati specijalizirani medicinski tretman.

Ako se pojave posebne situacije, možda bi bilo neophodno konzultirati se s endokrinologom ili gastroenterologom radi dodatne procjene. Oni koji imaju blagu suhoću kože mogli bi razmotriti moguće rješenje koje uključuje kratku fazu pilinga nakon koje slijedi dosljedna primjena krema, losiona i ulja za hidrataciju koje su odobrili dermatolozi.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

  • Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.