Treba naglasiti da se radi o bolesti koja se ne liječi i kad jednom počnete s terapijom, morat ćete je uzimati do kraja života. Giht nije baš dobra bolest jer dovodi do invaliditeta, a ponekad i smrti zbog insuficijencije bubrega. Zato su pravilna prehrana i sustavne konzultacije s liječnikom ne vjerojatno vitalni faktori za smanjenje vjerojatnosti zaraze ovom bolešću.

Neki od čimbenika pojave gihta su neke vrste raka, tjelesne genetske varijacije, kao i česte upale bubrega. Da se ova bolest ne bi pojavila, potrebno je svakodnevno konzumirati što veći broj zdravih namirnica jer je giht dokazano povezan s nepravilnom prehranom i previše alkohola.

Dijagnoza gihta važna je za liječenje jer štedi novac, vrijeme i snagu. Nakon dijagnosticiranja bolesti pristupa se liječenju akutnih napadaja artritisa. U slučaju adekvatne terapije giht se brzo smanjuje, navodi Infomer. U situacijama kada se giht otkrije nešto kasnije, potrebno je uzimati sredstva za korekciju metabolizma.

Treba napomenuti da je ovo neizlječiva bolest i da kada počnete s terapijom, morat ćete je uzimati do kraja života. Giht nije jednostavna bolest; rezultira invalidnošću, a ponekad i smrću kao posljedicom oštećenja funkcije bubrega. Zato pravilna prehrana i potreba za redovitim posjetom liječniku igraju vrlo važnu ulogu — kako bi se postotak obolijevanja od ove bolesti smanjio na najmanju moguću mjeru.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.