– Vjerujemo da u današnje vrijeme jako visoke inflacije, svako od nas je nekada prinuđen da lupi neku polovnu robu. Cijene su jako visoke, a sve što nam preostaje je to, da nekada uđemo i u second hand shop….
Posljednjih je godina kupnja rabljene robe u dućanima rabljene robe postala popularna u ovom području, odražavajući trendove uočene u zapadnim kulturama. Iako različiti čimbenici igraju ulogu u ovom trendu, primarna motivacija nije samo financijska. Danas otkrivamo elemente koji pridonose ovom trendu. Podaci Uprave carina pokazuju da second hand trgovine u Srbiji robu nabavljaju iz više od 50 zemalja, s fokusom na Europsku uniju, Veliku Britaniju,
Švicarsku, SAD, Kanadu i Australiju. Porast broja prodavnica polovne robe evidentan je u svim gradovima Srbije! Iako brojne trgovine nude modernu i kvalitetnu odjeću, neke su se nedavno, nažalost, suočile s izazovima. U dobro strukturiranim objektima kupcima je na raspolaganju širok izbor marki proizvoda, što mnogima omogućuje da budu potpuno opremljeni zahvaljujući povoljnom omjeru cijene i kvalitete. Unatoč tome, u ekstremnim uvjetima, nepažnja nekolicine može pokvariti cijeli doživljaj. Naime, u pogledu uvoza rabljene robe namijenjene preprodaji, Carinska uprava se pridržava uputa Ministarstva zaštite okoliša Uprave zaštite okoliša, a koje se odnose na međunarodni prijevoz određenih kategorija rabljene tehničke opreme i odjeće. .
U travnju 2004. izdana je direktiva koja ukazuje da nije potrebna dozvola za uvoz otpada niti osiguranje za uvoz rabljene odjeće označene kao ekstra kvaliteta (predmeti vrlo slični novima) ili prva razina kvalitete (roba visoke kvalitete s manjim nedostacima). Posljedično, dopušteno je unositi rabljenu odjeću koja se smatra vrhunskom ili prvoklasnom bez potrebe za uvoznom dozvolom za otpad. Carinik je istaknuo da Zakon o gospodarenju otpadom prekomjerno iznošenu, poderanu ili umrljanu odjeću i obuću svrstava u otpad, što zabranjuje njihov zakoniti prekogranični prijevoz.
Kako bi se olakšala identifikacija, sva uvezena rabljena odjeća mora biti popraćena detaljnom specifikacijom i klasificirana u skladu s tim, budući da ti predmeti podliježu strogim propisima nakon što uđu u slobodni promet. Ovim postupkom brzo će se procijeniti točno stanje prijavljenih artikala. Prema podacima Ministarstva zaštite okoliša, rabljena obuća svrstava se u kategoriju otpada, za razliku od rabljene odjeće, jer se ne može dezinficirati ili obnoviti.
Zbog toga je zabranjen uvoz rabljene obuće u Republiku Srbiju radi preprodaje ili iz humanitarnih razloga. Osim toga, carinska uprava nema ovlasti nadzirati kontrolu kvalitete i distribuciju rabljene odjeće od strane trgovaca na domaćem tržištu. Sve više i više pojedinaca odlučuje se na kupnju rabljene odjeće umjesto nove. Ova odluka ne samo da potiče održivost okoliša, već također donosi financijske prednosti. Sve veća popularnost trgovina rabljenom robom povezana je s njihovom ponudom kvalitetne odjeće poznatih marki po pristupačnim cijenama.
Second-hand trgovina služi kao prodajno mjesto za rabljenu odjeću, uključujući odjeću, cipele, torbe i razne druge artikle. Tipično, ti proizvodi dolaze od pojedinaca koji su ih već nosili ili im više neće koristiti. Nakon što je ormar pomno očišćen i pregledan, predmeti se nude na prodaju po sniženim cijenama u trgovini rabljenom robom. Odabir kupnje u dućanu rabljene robe predstavlja ekološki prihvatljiviju opciju jer promiče ponovnu upotrebu postojećih proizvoda, čime se smanjuje dodatno onečišćenje povezano sa stvaranjem novih artikala.