Danas ćemo se dodatno pozabaviti temom paprike jer je njihova sezona uveliko u tijeku. Svestranost paprika čini ih nevjerojatno jednostavnima za pripremu i pruža mnoštvo kulinarskih mogućnosti. Kako bismo vam pomogli u vašim kulinarskim pothvatima, evo nekoliko korisnih savjeta o ovoj temi…

Korištenjem ove tehnike prirodni okus paprike može se sačuvati čak i nakon što se izvadi iz zamrzivača. Kod pripreme paprika, poput babure ili roge, može biti potrebno dodati dvije žlice soli na litru vode. Ako želite zaslađenu otopinu, jednostavno dodajte jednu žlicu šećera na svaku litru vode. Za mješavinu na bazi ulja, pomiješajte četiri žlice ulja s jednakom količinom vode. Za izradu alkoholne mješavine koristite dvije žlice alkohola na litru vode. Na kraju, ako preferirate otopinu natopljenu octom, dodajte ocat u omjeru jedne litre vode. Da biste započeli proces pripreme, počnite s pranjem paprike, bez obzira na sortu, i nastavite s uklanjanjem peteljki i sjemenki. U odgovarajućoj posudi pomiješajte vodu, sol, šećer, ocat i ulje.

Kad smjesa zavrije, ubacite šaku babura ili paprike narezane na kockice. Dajte okusima priliku da se stope zajedno na kratko 2-3 minute prije nego što izvadite paprike i pustite ih da se ocijede. Kao dodatni bonus, otkrijte jednostavnu tehniku ​​kiseljenja povrća s ovim nekompliciranim receptom iz Turske, zemlje koja čvrsto vjeruje u koncept “SVE ZA 2”. Za nastavak skupite 2 kilograma rajčica (bilo da su zelene, ružičaste ili crvene), 2 kilograma paprike i 2 kilograma cvjetače. Za postupak predsoljenja upotrijebite nešto više soli nego što je potrebno za postizanje željenog okusa. Izračunajte količinu koja stane u posudu napunjenu i povrćem i vodom. Evo kako pripremiti: 1. Pobrinite se da sve povrće bude temeljito očišćeno. Uzmite nož i napravite mali rez pri vrhu svake paprike. Vilicom izbodite rajčice na 2-3 mjesta. Odrežite krajeve krastavaca. Cvjetaču razdvojite na veće cvjetove.

1. Počnite s guljenjem mrkve i blagim obrezivanjem rubova.
2. Uvjerite se da je zdjela opremljena velikodušnom plastičnom vrećicom, tako da rubovi malo vire iz zdjele.
3. Napravite jedan red tako da posložite krastavac, mladi luk, papriku, rajčicu i cvjetaču.
4. Nastavite slagati preostalo povrće dok sve ne iskoristite.
5. Započnite punjenjem posude vodom. Zatim premjestite vodu u drugu zdjelu i dodajte morsku sol, pazeći da mješavina soli bude malo slanija od željene. Temeljito promiješajte smjesu da se sol potpuno otopi.

Mješavinu predsoljenja ne morate zagrijavati. Korak 6 uključuje stavljanje povrća u zdjelu i dodavanje soli. Dok povrće prolazi kroz proces kiseljenja, ono će upiti višak soli iz presola. Korak 7 podrazumijeva sigurno vezanje vrećice i stavljanje poklopca na posudu. Korak 8 zahtijeva ostavljanje na hladnim temperaturama kako bi se olakšala fermentacija. Paprika pruža brojne zdravstvene prednosti, djelujući kao koristan lijek za jačanje imunološkog sustava, podržava zdravlje očiju i potencijalno štiti od određenih vrsta raka.

Paprika je nevjerojatno izvanredan dodatak svakoj kuhinji. Njegov broj kalorija je impresivno nizak, a prepun je niza korisnih nutrijenata. Svaka vrsta paprike bogat je izvor vitamina A i C, kalija, folne kiseline i vlakana. Osim toga, dodatak začinske paprike daje ugodan štih inače dosadnim obrocima. Paprike dolaze u različitim veličinama, bojama i okusima, nudeći širok izbor opcija. Neke paprike donose toplinu, dok druge pružaju očaravajuću slatkoću.

Postoji širok raspon mogućnosti kada su u pitanju paprike, jer se mogu naći svježe, smrznute, sušene ili konzervirane. Možda će biti iznenađujuće saznati da su zelene paprike zapravo samo nezrele crvene paprike. Zbog nedostatka zrelosti, zelene paprike imaju samo oko pola količine vitamina C i samo 1/10 vitamina A u usporedbi s crvenim papričicama. Vitamin A ključan je za održavanje dobrog zdravlja očiju, dok je vitamin C dobro poznat po svojoj sposobnosti jačanja imunološkog sustava. S druge strane, crvena paprika sadrži gotovo 11 puta više beta-karotena i 1,5 puta više vitamina C od zelene paprike. Istražite brojne zdravstvene dobrobiti paprike i oslobodite njezina ljekovita svojstva s ovih 5 nevjerojatnih prednosti.

Za početak, sadržaj vitamina C u paprici doista je izniman i premašuje 200 posto preporučenog dnevnog unosa. Ova vitalna hranjiva tvar ne samo da djeluje kao snažan antioksidans, već također poboljšava apsorpciju željeza. Za osobe koje se suočavaju s nedostatkom željeza, preporučljivo je kombinirati papriku s izvorom željeza kako bi se povećala apsorpcija. Osim toga, vitamin C igra ključnu ulogu u jačanju imunološkog sustava i očuvanju mladolikog tena. Paprika također sadrži korisne količine vitamina B6 i folata koji pomažu u prevenciji anemije. Štoviše, vitamin B6 ključan je u održavanju zdravog živčanog sustava i olakšavanju pomlađivanja stanica.

  • Uključivanje paprike babure, poznate i kao crvena vrsta paprike, u našu prehranu neophodno je za očuvanje i poboljšanje vida. Ove paprike obiluju vitaminom A, koji igra ključnu ulogu u poboljšanju naše sposobnosti da vidimo u uvjetima slabog osvjetljenja. Štoviše, prisutnost enzima poput luteina u paprici štiti naše oči od razvoja katarakte i makularne degeneracije, promičući cjelokupno zdravlje očiju. Stoga je uključivanje crvene paprike u svakodnevne obroke imperativ ako želimo uživati ​​u prednostima koje ona nudi u smislu poboljšanja našeg vida.

Neizmjerne antioksidativne prednosti paprike ne mogu se precijeniti. Iskorištavajući snagu vitamina A i C, paprika se može pohvaliti iznimnim antioksidativnim kapacitetom. No, kada se u jednadžbu uvede likopen, crvena paprika se uzdiže do statusa superhrane. Likopen, spoj odgovoran za živopisnu crvenu nijansu koju vidimo u rajčicama i paprici, zauzima središnje mjesto. Crvena paprika s ponosom vlada kao ultimativni izvor likopena, tvari poznate po svojoj dokazanoj sposobnosti borbe protiv različitih vrsta raka, uključujući rak prostate i pluća.