Svi oni koji imaju baštu ili vrt i sade razno povrće znaju koliko veliku borbu moraju voditi sa raznim nametnicima. Među njih spadaju i puževi koji mogu uništiti sav trud koji ste uložili i sve biljke koje ste posadili.

Problem puževa bez ljuštura predstavlja veliki izazov za one koji se bave vrtlarstvom i uzgojem. Ova dosadna stvorenja predstavljaju značajnu opasnost za razne vrste biljaka, poput povrća i cvijeća. Njihova destruktivna djelovanja postaju izraženija kad pada kiša ili tijekom noći, jer nemilosrdno napadaju osjetljivo lišće, izdanke, klice, sadnice, pa čak i zrele usjeve. Jednostavna, ali zahtjevna tehnika skupljanja puževa uključuje ručno sakupljanje. Iako može biti dugotrajna, ova se metoda pokazala vrlo učinkovitom, osobito na manjim površinama.

Najpovoljniji trenuci za sakupljanje puževa su noć ili rano jutro, kada su oni najaktivniji. Učinkovit pristup je korištenje zamki za grejpfrut, budući da snažna aroma grejpa mami puževe, pojednostavljuje zadatak skupljanja i njihovog premještanja na sigurno mjesto, čime se sprječava oštećenje biljaka. Učinkovita metoda za tjeranje puževa je korištenje bakrene žice. Puževi jako ne vole bakar i, kao takvi, preporučljivo je zaštititi kontejnere, zaslone ili ograde cvjetnjaka ugradnjom bakrene žice.

To stvara fizičku barijeru koju puževi oklijevaju prijeći, čime se osigurava učinkovita zaštita biljaka. Još jedan prirodan pristup za odvraćanje puževa je uključivanje određenih biljaka u vaš vrt. Biljke poput kadulje, nasturtiuma i stolisnika ispuštaju jedinstveni miris koji djeluje kao sredstvo odvraćanja od ovih ljigavih stvorenja. Ne samo da ove biljke posjeduju svojstva odbijanja, već također poboljšavaju vizualnu estetiku i funkcionalnost vašeg vrta.

Na tržištu su dostupni brojni komercijalni proizvodi dizajnirani posebno za upravljanje puževima. Ovi proizvodi su formulirani da obeshrabre puževe ili ometaju njihovo kretanje. Integracija ovih proizvoda u vašu taktiku kontrole štetočina može poslužiti kao dopunska metoda, osobito u kombinaciji s drugim pristupima. Za postizanje najboljeg mogućeg rezultata preporučljivo je koristiti različite tehnike suzbijanja puževa.

  • Uključivanjem pristupa kao što je njihovo ručno uklanjanje, korištenje bakrene žice, uzgoj biljaka koje odbijaju puževe i primjena komercijalno dostupnih proizvoda, može se učinkovito smanjiti populacija puževa i zaštititi biljke od potencijalne štete. Postizanje cilja očuvanja vrtova i održavanja dobrobiti i snage biljaka zahtijeva kombinaciju ustrajnosti i strpljenja kada je u pitanju upravljanje puževima. Ipak, primjenom uspješne taktike ovaj se cilj nedvojbeno može postići.

Puževi predstavljaju značajnu smetnju iu povrtnjacima iu kućnim vrtovima, što dokazuje njihova sklonost proždiranju zrelih plodova i nježnog, mladog lišća. Nadalje, nije neuobičajeno da svoju pozornost usmjere na cijele dijelove nedavno proklijalog povrća, uključujući grašak, tikve, krastavce i razne presadnice. Uz neutaživu glad, ova stvorenja mogu proždrijeti nevjerojatnu količinu hrane, pojevši do polovice vlastite težine unutar samo dvadeset četiri sata. Ova proždrljivost je dokaz njihove sposobnosti da izazovu pustoš.

Osim toga, dolazak puževa ne samo da za sobom ostavlja ružne tragove sluzi i izlučevine, već također otvara vrata za infiltraciju štetnih gljivica i bakterija. Kako bi se smanjila migracija puževa iz njihovih podzemnih boravišta u biljke, postoji nekoliko mjera opreza koje je moguće poduzeti. Kako bi se minimizirala aktivnost puževa tijekom faze pripreme tla za sadnju povrća, provedba precizne prakse obrade tla može se pokazati vrlo učinkovitom. Još jedno moguće rješenje uključuje izlaganje puževa nižim temperaturama, čime ih se prisiljava da izađu na površinu.

Osim toga, osiguravanjem optimalne gnojidbe i korištenjem čvrstih sadnica, ranjiva faza rasta biljaka može se skratiti, posljedično smanjujući njihovu osjetljivost na štetu uzrokovanu puževima. Kao preventivnu mjeru protiv dolaska novih puževa, korisno je pokositi veće površine oko nasada. Kako bi se namamili puževi, zamke s hranom mogu se konstruirati pomoću raznih tvari, uključujući pivo, ostatke voća, mlijeko, mješavinu vode i kvasca ili suhu hranu za mačke i pse.

Ključno je redovito uklanjati ulovljene puževe i nadopunjavati mamac ili hranu kako bi se osigurala kontinuirana učinkovitost. Osim toga, bakar i prirodni predatori mogu se koristiti za upravljanje populacijom puževa. Znatno razaranje koje se može nanijeti pokazuje njihova sposobnost da pojedu do polovice vlastite težine unutar jednog dana. Učinkovita tehnika za odvraćanje puževa od približavanja biljkama uključuje korištenje bakrenih traka ili ograda. Ove zaštitne mjere trebaju biti ugrađene u tlo, dosežući dubinu od 8 cm, dok se također protežu 15-25 cm iznad razine tla.

Puževi se odbijaju kada dođu u kontakt s bakrom jer im on daje strujni udar. Imate izbor izgraditi prepreke koristeći različite tvari poput piljevine, pepela, vapna, mineralnih gnojiva, slame, borovih iglica, kore drveta ili zgnječenih ljuski jajeta. Ove barijere učinkovito uklanjaju puževu sluz, ometaju njihovu pokretljivost i rezultiraju dehidracijom i konačnom smrću. Ipak, ključno je priznati da se ti pristupi mogu pokazati neučinkovitima u vlažnim okruženjima uzrokovanim kišom ili navodnjavanjem.