Kako biste održali zdravu prehranu, nutricionisti preporučuju izbjegavanje kupovnih obroka poput mesnih prerađevina, djelomično pripremljenih ili već zapakiranih obroka, grickalica, slatkih poslastica, slanih i slatkih peciva, kao i raznih namaza.

Tipično, ova vrsta kuhinje ima kompaktnu veličinu, ali ima visoku kalorijsku vrijednost, što dovodi do brzog povratka napadaja gladi. Prisutnost dodanih šećera izaziva skokove u razinama inzulina, pojačavajući želju za hranom, dok štetne masti koje se nalaze u tim jelima predstavljaju dugoročne zdravstvene rizike. Prema riječima Slavice Stojanović, koja dijeli pronicljive savjete na svom Instagram profilu, krenuti na put prema boljoj tjelesnoj građi i boljem blagostanju uključuje izvanredan napredak i napredak kada osoba prihvati praksu pripreme vlastitih obroka i odluči se za nutricionistički bogate opcije. Ona čak pruža posebne ilustracije kako bi ilustrirala svoje mišljenje.

Razni lako dostupni izvori proteina uključuju nemasnu mljevenu govedinu, bijelo pileće meso, oslić, jaja, tunu i nemasni grčki jogurt. Osim toga, postoji nekoliko izvora zdravih masnoća kao što su avokado, orašasti plodovi (bademi, indijski oraščići, lješnjaci), maslinovo ulje, tamna čokolada, sjemenke bundeve, lana i chia sjemenki.

Uključite sljedeće namirnice bogate ugljikohidratima na svoj popis namirnica: riža (cijela i bijela), kvinoja, leća, grah, grašak, razno voće (kao što su jabuke, banane, lubenice i bobičasto voće), izbor povrća (uključujući brokulu, prokulicu, mrkvu, cvjetaču i papriku) i datulje.

Slavica Stojanović ističe važnost temeljite i sveobuhvatne kupovine namirnica.

Kako biste pojednostavili svoje iskustvo kupnje, preporučljivo je izraditi osobni popis za kupnju i strogo ga se pridržavati, suzdržavajući se od dodavanja dodatnih artikala. Osim toga, preporuča se u shopping krenuti punog želuca. Ova mjera opreza je ključna jer glad može dovesti do žudnje za određenom hranom, poput slatkiša, koja bi na kraju mogla pronaći put do vaše kuhinje, a potom i do vašeg probavnog sustava.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.