– U nastavku našeg današnjega članka, malo ćemo se fokusirati na segment zdravlja kroz samu prehranu. Jako je bitno da se zdravo hranite, a to se posebno odnosi na ljetni period, kada imamo temperature preko 35 stepeni u plusu…

Pronađen u krvotoku, kolesterol je voskasta i masna tvar. Može se kategorizirati u dvije vrste: korisni kolesterol poznat kao HDL i štetni kolesterol koji se naziva LDL. Prema prilogu Informera, nutricionistica Branka Mirković u intervjuu ističe: Promjenom prehrane, skidanjem viška kilograma i održavanjem zdrave tjelesne težine i omjera mišića i masnog tkiva, imate mogućnost sniziti razinu lošeg kolesterola i triglicerida u krvotoku. Uz to, konzumacija raznovrsne hranjive hrane uz smanjenje unosa nezdravih masti, soli i šećera također može pridonijeti ovom cilju.

  • Osim toga, naš sugovornik navodi učestalost praćenja razine kolesterola. Prema riječima nutricionistice, važno je redovito odlaziti na preglede, pogotovo ako nemate zdravstvenih problema. Međutim, ako postoji genetska predispozicija, pretilost ili nezdrav način života, preporuča se godišnje preglede zakazati u mlađoj dobi. Preporučljivije je otići na tržnicu nego u ljekarnu. Prema riječima našeg sugovornika, osobe s povišenom razinom kolesterola trebale bi se pridržavati liječničkih savjeta, uključujući uzimanje propisane terapije, ali i proaktivne korake za poboljšanje vlastitog zdravlja.

Ako pojedinci promijene svoje prehrambene navike, to će moći postići. Branka Mirković ističe važnost promjene načina prehrane kao preventivne mjere jer je prevencija uvijek bolja od liječenja. Hrana ima potencijal izazvati bolest i poslužiti kao oblik lijeka. Daleko je povoljnije nabavljati i pripremati hranu s tržnice nego se oslanjati na lijekove iz ljekarne. Nutricionistica naglašava kako postoje brojni čimbenici koji pridonose povišenoj razini kolesterola. Jedan od čimbenika koji doprinose ovom problemu je unos hrane koja je bogata nezdravim masnoćama, osobito zasićenim i transmasnoćama.

To uključuje masno meso, prerađene mesne proizvode, maslac, vrhnje, masne sireve i prženu hranu. S druge strane, pojedinci često ne unose dovoljnu količinu zdravih masnoća koje mogu pomoći u podizanju razine dobrog kolesterola. Prema njezinim riječima, konzumacija hrane bogate dijetalnim vlaknima, posebno topivim vlaknima koja pomažu u smanjenju LDL kolesterola, nije uobičajena praksa. Prema riječima Branke Mirković, čest je nedostatak pravilne konzumacije povrća, cjelovitih žitarica, voća, mahunarki te orašastih plodova i sjemenki.

Koji su neki od učinkovitih načina za smanjenje visoke razine kolesterola? Promjenom prehrane imamo mogućnost aktivno utjecati na smanjenje razine kolesterola u krvotoku uz poduzimanje preventivnih mjera. Prema riječima nutricionistice, preporuča se konzumiranje 3 do 4 porcije različitog povrća dnevno, uz tri manje porcije sezonskog voća. Dodatno, uključivanje cjelovitih žitarica kao što su pšenica, riža od cjelovitog zrna, zobi, raži i heljde, kao i mahunarki poput graha, leće, graška i soje, bitno je. Također je važno ne zanemariti nemasne životinjske bjelančevine, uključujući nemasno meso, perad i morsku ribu, koje treba konzumirati najmanje dva puta tjedno.

Na listi namirnica koje se smatraju poželjnim nalaze se i mliječni proizvodi s nižim udjelom masnoće, poput jogurta, kiselog mlijeka, mladih sireva i kefira bez aditiva s raznim okusima. Dodatno, tu su i hranjiva hladno prešana ulja i zdrave masti. Kako biste poboljšali okus hrane i sveli unos soli na najmanju moguću mjeru, ona preporučuje uključivanje raznih biljaka i biljaka u vaše kuhanje. Prema njezinim riječima, jedna hranjiva porcija sastoji se od jednakih dijelova proteina životinjskog podrijetla (meso ili riba) ili mahunarki te cjelovitih žitarica poput riže, tjestenine od cjelovitog zrna ili kruha od cjelovitog zrna. Nadalje, trebao bi sadržavati izdašnu porciju raznog povrća koja će ispuniti polovicu tanjura.

Prema riječima našeg sugovornika, spol, dob i specifični prehrambeni zahtjevi igraju ulogu u određivanju veličine tanjura i porcija kod pojedinca. Jednako je važno osigurati da postoje dva do tri dana u tjednu u kojima se ne konzumiraju proteini životinjskog podrijetla. Branka Mirković predlaže da u prehranu uvrstite grah, leću i druge mahunarke kao zamjenu za meso i tofu. Kao zamjena također se može koristiti sir ili slična alternativa. Osim toga, jaja se mogu konzumirati u raznim pripremama, s preporučenom granicom od sedam tjedno.

Savjetuje se umjerena konzumacija suhomesnatih proizvoda, kobasica i delikatesnih proizvoda poput šunke, slanine i salama. Prihvatite uključivanje hranjivih masti u svoju prehranu. Prema riječima Branke Mirković, izvori hranjivih polizasićenih masnoća obuhvaćaju različite mogućnosti. Tu spadaju namazi od soje i suncokreta, kao i namazi od oraha, lješnjaka, badema i kikirikija. Osim toga, avokado, masline i neslani, neprženi bademi, kikiriki i indijski oraščići također su dio ove kategorije zdrave hrane. Promjena navika ima veliku važnost. Prema riječima Branke Mirković, za učinkovito liječenje povišenog kolesterola neophodna je redovita terapija i promjena načina života.

Branka Mirković savjetuje da u svoju rutinu uvrstite dodatnu tjelesnu aktivnost. Predlaže se bavljenje kretanjem u trajanju od 30 do 45 minuta svaki dan, idealno na dnevnoj bazi, s optimalnom učestalošću od pet puta tjedno. Preventivno bavljenje tjelesnom aktivnošću može znatno smanjiti vjerojatnost da ćete doživjeti srčani ili moždani udar. Uz to, ključno je prestati pušiti i umjereno konzumirati alkohol. Za osobe dobrog zdravlja savjetuje se da ograniče unos alkohola na najviše 5 do 7 pića tjedno.