Ako se ponekad probudite noću i imate nagon za mokrenjem, to je u redu. Možda ste unijeli puno tekućine pa vam mjehur signalizira da ga ispraznite. S druge strane, ako vam se to često događa, onda bi to mogao biti zdravstveni problem.
Alkohol je diuretik. To znači da povećava proizvodnju urina, pa ako se konzumira noću, može dovesti do previše urina noću. Kao i za bilo koje doba večeri, unos tekućine također može dovesti do nokturije. Liječnici preporučuju da se ne pije 2-4 sata prije spavanja, a posebno ne alkohol.
Povećana prostata može vršiti pritisak na mjehur, zbog čega se osjećate kao da morate češće mokriti. Phillips kaže da drugi urinarni simptomi uključuju prostatu veću od normalne ili probleme s pokretanjem ili zaustavljanjem mokrenja, probleme sa slabim mlazom i probleme s osjećajem nepotpunog pražnjenja urina iz mjehura.
Iako ovo možda nije samo mjerenje tlaka i utvrđivanje je li visok ili nizak, možda bi bilo najbolje da se to izvede. Osobito je važno ako postoji rizik od hipertenzije koja može biti posljedica dijabetesa, previše natrija, premalo kalija, tjelesna neaktivnost, prekomjerna tjelesna težina, pušenje; uz obiteljsku anamnezu hipertenzije kojoj se pridodao i visok unos alkohola.
Što se više budite, vjerojatnije je da ćete ustati i otići u kupaonicu. Dakle, možda vas zapravo ne budi potreba za mokrenjem, već, kako Rutman tvrdi, problemi sa snom.
Problemi sa spavanjem, kao što je apneja (stanje u kojem disanje prestaje tijekom spavanja) mogu biti uzrok. Nedavna istraživanja su pokazala da ako liječite apneju, to također pomaže kod nokturije.
Alkohol je još jedan diuretik koji će povećati izlučivanje urina i uzrokovati češće mokrenje tijekom noći. Pijenje u kasnim noćnim satima može rezultirati noćnom diurezom.
Neki lijekovi koji se koriste za liječenje edema i visokog krvnog tlaka također su diuretici. Ako ste osoba koja pati od učestalog noćnog mokrenja, ove lijekove trebate uzimati šest ili više sati prije spavanja. Također provjerite je li učestalo mokrenje navedeno kao jedna od mogućih nuspojava nekog drugog lijeka koji možda uzimate.
Prema dr. Jasonu M. Phillipsu, urologu, ako netko ima dijabetes, možda prečesto mokri. “Kod pacijenata s dijabetesom ponekad vidimo glukozuriju i to znači da prosipate šećer u urin”, kaže dr. Phillips. Ako sumnjate na šećernu bolest, u urinu je moguće između ostalih parametara ispitati prisutnost glukoze. Uključeni su savjeti dr. Phillipsa.
Povećana prostata
Kako muškarci stare, njihova prostata postaje veća nego u mladosti dok na kraju ne dosegne veličinu malog oraha – to se događa jer je došlo do nekih neravnoteža povezanih s različitim vrstama razina hormona poput proizvodnje testosterona ili nakupljanja dihidrotestosterona.
Povećana prostata može vršiti pritisak na mjehur, zbog čega se osjećate kao da morate češće mokriti. Prema dr. Phillipsu, urinarni simptomi koji ukazuju na prostatu veću od normalne uključuju poteškoće u pokretanju ili zaustavljanju protoka, slab mlaz ili osjećaj da mjehur nije potpuno prazan nakon punjenja.
Infekcija mjehura
Infekcija mokraćnog mjehura problem je koji može mučiti oba spola, posebice muškarce s povećanom prostatom, bubrežnim kamencem ili suženim ureterom zbog spolno prenosivih bolesti ili ozljeda. Simptomi zaraze, osim učestalog mokrenja, uključuju peckanje, vrućicu i krvavu ili mutnu mokraću.