– Ekatarina velika je definitivno jedan od najboljih rok bendova svih vremena sa ovih prostora. Ono što je specifično za sve njih je to, da u svi preminuli od opojnih sredstava, a danas govorimo o jednom njenom članom….

Renomirani bend alternativne glazbe Ekatarina Velika iz Beograda smatra se jednom od najomiljenijih kultnih rock grupa današnjice. Nažalost, njihova borba s drogama dovela je do širenja brojnih neugodnih glasina i neistina o ovim prerano tragično preminulim glazbenicima. Danas ćemo otkriti istinu o tome što se s njima stvarno dogodilo. Bezvremenski šarm pjesama Klutne grupe EKV traje i dalje, a njihov značaj svake godine postaje sve veći. Ipak, članove ove proslavljene skupine zadesila je tragična sudbina. Priča o Ekatarini Velikoj, nazvanoj EKV, zaključena je 1994. godine, točno 11 godina nakon debija njihovog prvog albuma, “Katarina II”, naslova koji je bend prihvatio od samog početka. U samo desetljeće postojanja neizbrisivo su obilježili glazbenu scenu naših prostora. Ipak, svaki član ove kultne skupine susreo se s tragičnom sudbinom.

  • Milan, Magi, Bojan, Vd i njihovi kolege iz tima ostavili su neizbrisiv dojam svojim nezaboravnim pjesmama, stvorivši ne samo niz hitova, već i potaknuvši razne kontroverze vezane uz njihove privatne živote. Njihovi tekstovi još uvijek odjekuju među današnjom mlađom publikom, od kojih mnogi nisu bili ni rođeni kada je bend nestao iz javnosti. Nakon albuma “Neko nas observa” iz 1992., koji su glazbeni kritičari proglasili najnižom diskografijom grupe, frontmen Milan Mladenović se na neko vrijeme seli u Brazil. U Brazilu je udružio snage sa svojom prijateljicom Mitrom Subotić Sub kako bi radio na onome što će postati njegov posljednji projekt, “Angel’s Breath”.

Ovo izdanje predstavlja oštru suprotnost Mladenovićevom ranijem radu s EKV-om, istovremeno je zagonetno i duboko mračno. S ovim projektom pojavio se savršeni vrhunac karijere koja je bila prilično tajanstvena, nekonvencionalna i mračna. Navodno dobro raspoložen nakon povratka iz Brazila, Milan je odmah krenuo na koncertnu turneju s EKV-om. Bend je počeo s pisanjem pjesama za svoj nadolazeći album, koji su provizorno nazvali “Together Again”.

Nažalost, ovaj umjetnički pothvat naišao je na zastoj zbog Milanovih zdravstvenih problema. U kolovozu 1994. grupa je izašla na pozornicu u Budvi za svoj posljednji nastup, a nedugo nakon toga Milan je primljen u bolnicu. Službena dijagnoza pokazala je da boluje od raka gušterače. Neslužbena izvješća koja kruže gradom pokazuju da Milan trpi više tumora zbog dugotrajne borbe s virusom HIV-a. Nažalost, Mladenović je preminuo nedugo nakon hospitalizacije 5. studenoga 1994. u 37. godini života u Beogradu. Njegov odlazak označio je formalni završetak grupe Ekaterina Velika.

Osim toga, njegova smrt postala je središnja točka, ili epicentar, nesreća koje su mučile bend gotovo cijelo vrijeme koje je uslijedilo. 13. listopada 1998. preminuo je u glavnom gradu Britanije u dobi od 39 godina. Dok je službeni uzrok smrti identificiran kao srčani udar, postojali su neprovjereni izvještaji koji pokazuju da je “predoziranje” moglo pridonijeti njegovoj smrti, uz druge uznemirujuće priče. Godine 1982. pridružila se EKV-u kada je frontmen Milan Mladenović tražio pjevačicu za pjesmu “Bledo”, koja je označila njihov prvi veći uspjeh.

Nakon tog trenutka postala je vitalni dio benda, a njihova je glazba utjecala na bezbrojne generacije. Surađujući s Milanom, pridonijela je razvoju nekih od najpoznatijih pjesama EKV-a, među kojima su “Sva si moja bol”, “Par godina za nas”, “Srce” i “Ljudi iz grada”. Važnu ulogu u njenom životu odigrao je Žika Todorović koji je predstavljao njenu najdužu ljubavnu vezu. Nažalost, o njemu ima malo informacija, jer je Žika na tu temu šutljiv. Njegova majka Snežana samo napominje da je jako volio, poput mladog majmuna. Nažalost, nitko nije uspio spasiti Magi iz kandži droge, iz koje je poznato da se teško otrgnuti, što komplicira put do normalnog života onima koji su uhvaćeni u zamku.

Obavijest o Milanovoj smrti bila je dubok šok. Školovana pijanistica i kreativna duša, tragično je postala žrtva vlastitih unutarnjih bitaka. Dok se činilo da su glazba i svemir koji je stvorila s EKV-om jedina sila koja je podržava, oni su također odigrali ulogu u njezinoj smrti. Sa mnom su postupali iznimno dobro, unatoč tome što sam bio šest godina mlađi od ostalih; nisu me pozvali da išta kušam, niti jedno njihovo prošlo iskustvo nije bilo nepovoljno. Kada su ga pitali o osjećajima zahvalnosti prema njihovom tretmanu, odgovorio je žarom topovskog praska:

Apsolutno ne; da je tako, ja još ne bih bio ovdje. Brojni pojedinci i dalje tvrde da je Ića, omraženo ime među prijateljima, među najboljim bubnjarima stare Juge. Postava njegove grupe Limunovo Drvo često se mijenjala, a prilikom posljednjeg okupljanja pojavila su se tri glazbenika koji će u povijesti jugoslavenskog bunta ostati zapamćeni kao začetnici novog vala: Milan Mladenović, Dušan Kojić – Koja i Vd. Kolektiv “Katarina II” osnovali su Vdović i Mladenović, a čine ga Bojan Pečar, Gagi Mihajlović i Margita Stefanović.

Prijatelji se Beograđanina, koji je nevjerojatno podsjećao na kultnog Johnnyja Rotena iz Pistolsa, prisjećaju kao najkarizmatičnijeg člana grupe. “Cijeli život je imao specifične navike, uvijek je sa sobom nosio bubnjeve i nikada nikoga nije telefonirao. Ipak, problemi vezani uz drogu predstavljali su velike poteškoće u životu Udovice, zbog čega se ovaj glazbenik razišao s Katarinom II 1985., godine kada je grupa prihvatila ime “Ekatarina Velika”.

Iste godine dobio je dijagnozu da je HIV pozitivan. “Ima taj Ivica 1985”, zatražio je testiranje na rijetku bolest koja je isplivala u Beogradu. Po povratku je javno pred cijelim gradom izjavio da boluje od AIDS-a. Milanov suputnik Mitar Subotić Suba, prepoznat kao Rex Ilusivii — pionir u jugoslavenskoj elektroničkoj glazbi i producent više albuma za Ekatarinu Veliku i Haustor — preselio se u Brazil početkom 1990-ih, gdje je postigao značajan uspjeh u elektroničkoj glazbi, posebice u miješanju brazilske ritmovi s elektroničkim zvukovima.