Većina nas se zabrine kada ugleda modricu na tijelu. Ova pojava se dogodi zbog ošećenja krvnih žila koje su smještene ispod kože, a mogu da se pojave zbog udaraca ili nekog oblika traume.
Dr. Corey Fisher, priznati stručnjak na Klinici Cleveland u Sjedinjenim Državama, ističe različite ključne čimbenike koji pridonose nenamjernom stvaranju modrica. Konzumacija dodataka prehrani koji sadrže elemente kao što su češnjak, đumbir, ginko, ginseng, omega-3 masne kiseline i vitamin E je među tim čimbenicima. Ovi dodaci mogu utjecati na aktivnost trombocita i proces zgrušavanja krvi, čime se povećava vjerojatnost nastanka modrica.
- Osobito žene pokazuju povećanu osjetljivost na te zagonetne modrice. Ova pojava može se djelomično objasniti njihovom razmjerno tanjom kožom u odnosu na muškarce, uz utjecaj hormona, prije svega estrogena, na strukturu krvnih žila. Kako pojedinci stare, osobito nakon 60. godine, koža postaje još tanja, a krvne žile postaju sve krhkije, čime se povećavaju šanse za pojavu modrica.
Štoviše, određeni lijekovi koji se propisuju za niz medicinskih stanja mogu povećati vjerojatnost nastanka modrica. Ova kategorija obuhvaća lijekove za razrjeđivanje krvi poput ibuprofena i aspirina, kao i određene antidepresive i kortikosteroide, koji mogu utjecati na funkciju trombocita ili doprinijeti stanjivanju kože. Općenito govoreći, većina modrica nije razlog za brigu i obično nestane u roku od nekoliko tjedana.
Unatoč tome, ako se modrice pojavljuju često bez očitog uzroka ili se ponavljaju u istoj regiji – osobito kada su popraćene simptomima kao što su vrućica, noćno znojenje ili natečeni limfni čvorovi – postaje nužno potražiti savjet zdravstvenog radnika. Dr. Fisher preporučuje da svaki slučaj modrica koji traje dulje od tri tjedna zahtijeva procjenu kako bi se isključila mogućnost ozbiljnijih zdravstvenih problema. Stjecanje uvida u temeljne čimbenike koji dovode do modrica može pomoći u održavanju zdravlja i kože i krvnih žila, a istovremeno omogućiti brzu medicinsku intervenciju kada je to potrebno.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.