Normalno je da vam bude hladno kada su niske temperature, ali postoje neki ljudi kojima je uvijek gladno, a to može da bude znak jedne podmukle bolesti. Evo pet mogućih razloga, a pravi bi vas uzrok mogao iznenaditi.
Neki pojedinci mogu često osjetiti hladnoću bez jasnog objašnjenja. Unatoč tome, stalni osjećaj hladnoće može ukazivati na temeljni zdravstveni problem, uključujući stanja poput hipotireoze, anemije ili neadekvatne cirkulacije.
Tipičan je osjećaj hladnoće kada temperatura padne; međutim, ako stalno osjećate hladnoću, možda postoji problem u pozadini. Ispod su neka potencijalna objašnjenja zašto vam je uvijek hladno.
Beta-adrenergički blokatori
Lijekovi poput metoprolola mogu smanjiti dotok krvi u ekstremitete, što rezultira osjećajem hladnoće. Ovi lijekovi djeluju tako da usporavaju otkucaje srca, pospješuju cirkulaciju i smanjuju krvni tlak.
Razine glukoze u krvi
Periferna neuropatija je stanje koje utječe na živce u rukama i stopalima, a često je posljedica nekontrolirane visoke razine šećera u krvi. Kako ova neuropatija napreduje, pojedinci mogu osjetiti utrnulost ili bol, a ruke i stopala mogu im biti hladne zbog živaca odgovornih za prijenos informacija o temperaturi.
Dehidracija
Ako vam je hladno, rješenje bi moglo biti povećanje potrošnje vode. Voda, koja čini više od dvije trećine vaše tjelesne težine, igra ključnu ulogu u regulaciji tjelesne temperature. Dovoljna hidratacija pomaže u zadržavanju topline, dok nedostatak vode može povećati vašu osjetljivost na ekstremne temperature.
Hipotireoza
Čest pokazatelj hipotireoze, stanja koje karakterizira nedovoljna proizvodnja hormona iz štitnjače, može biti stalna hladnoća. U tim se slučajevima tjelesni metabolizam smanjuje, ometajući njegovu sposobnost stvaranja odgovarajuće topline.
Anemija nedostatka željeza
Jedan od najčešćih razloga dugotrajnog osjećaja hladnoće je anemija uzrokovana nedostatkom željeza. Željezo igra ključnu ulogu u omogućavanju crvenih krvnih stanica da prenose kisik kroz tijelo, što pridonosi proizvodnji topline. Kada su razine željeza niske, to može ometati funkciju štitnjače, što rezultira hipotireozom i pojačanim osjećajem hladnoće.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.