Sve veći broj populacije se bori sa viškom kilograma, a sve je to nastalo zbog velikog broja brze hrane koja je svima na dohvat ruke, a koja isto tako nije mnogo skupa.

Sve veći segment stanovništva suočava se s izazovima pretilosti, uglavnom zbog obilja pristupačnih opcija brze hrane koja je lako dostupna svima.Christina, podrijetlom iz Mississippija, ranije je bila priznata kao najteža žena na svijetu, zbog čega su joj samo s nogu liječnici morali ukloniti čak 20 kilograma sala. Tijekom teške borbe s pretilošću, Christinin dnevni unos kalorija porastao je na nevjerojatnih 7000.

  • Zbog njezina stanja, suočavanje s njezinim odrazom postalo je neizvedivo, što je dovelo do ozbiljnih problema s njezinim obrascima prehrane. U razdoblju od dvije godine rijetko je izlazila van, a svaki ju je korak ispunjavao neodoljivim osjećajem zagušljive opasnosti. Nakon što je u svojim dvadesetima dosegla težinu od 338 kg, Kristina je prepoznala hitnu potrebu za transformacijom jer su se njezini zdravstveni problemi i dalje pogoršavali. Svima je prikazan njezin put transformacije, a unatoč brojnim preprekama postigla je nevjerojatan gubitak težine od 260 kg. Kristina je često prenosila osjećaj zatvorenosti unutar svoje velike građe. Često je svoje probleme pripisivala majci i tadašnjem suprugu Zachu, koji ne samo da su udovoljavali njezinoj žudnji za brzom hranom, već su joj i olakšavali prejedanje. Naposljetku, Christina je stigla u ključnom trenutku i potražila liječničku pomoć. Liječnici su je obavijestili da se višak masnog tkiva može ukloniti samo kirurškim zahvatom, ali su naglasili da prije zahvata treba smršaviti.

Kristina je 2014. godine krenula na nesvakidašnje putovanje, uspjevši smršaviti nevjerojatnih 243 kilograma. Njezina nadahnjujuća priča o mršavljenju i transformaciji privukla je globalno zanimanje, što je dovelo do njenog uspona do slave nakon što je nastupila u američkom reality showu fokusiranom na žene koje su imale više od 200 kilograma. Naknadno je izjavila producentima serije: “Zarobljena sam u tijelu u kojem ne želim biti.

Prije deset godina Kristina je bila podvrgnuta operaciji želuca koja se pokazala nedovoljnom zbog velikih masnih naslaga koje su zahtijevale daljnje zahvate. Kako javljaju američki mediji, iz njezinih je nogu izvađeno 20 kilograma sala. Danas je Kristina doživjela nevjerojatnu transformaciju, skinula je dvije trećine nekadašnje težine i sada ima 83 kilograma. Kao uzbuđena majka dvojice sinova svoje fotografije rado dijeli na društvenim mrežama.

Tijekom trudnoće uspjela je spriječiti značajno debljanje i može reći da je trijumfirala nad prošlim poteškoćama. Kristina doživljava stalnu tjeskobu u vezi s povratkom na svoju prijašnju težinu, zbog čega se suzdržava od hrane nekoliko dana kad god primijeti blagi porast na vagi, jer želi izbjeći osjećaj ograničenosti svojom težinom. – Suzdržala bih se od jela nekoliko dana kad bih primijetila da sam se udebljala – priznaje Kristina.

Teret tjeskobe u vezi s mogućnošću ponovnog zatvaranja u svoj dom i odricanja od kontrole nad svojim životom bio je značajan za nju. Tijekom svog puta mršavljenja otkrila je da izostaje autentična podrška njezina tadašnjeg supruga Zacha, a njihova stalna neslaganja samo su pojačavala njezin stres. “Prepoznala sam da je ovo moja bitka i da ne mogu ovisiti o Zaku”, rekla je. Naposljetku, njezin izbor da se rastane pokazao se razboritim jer je ubrzo naišla na novog partnera s kojim sada radosno dijeli život.

Stvorila se divna obitelj koja je odgajala dva sina i pružala nepokolebljivu podršku jedno drugome. Danas se Kristina bavi pitanjem pretilosti, koja je višestruk i kritičan izazov koji utječe na različite aspekte života pojedinca. Važno je prepoznati da se pretilost ne smije promatrati samo kroz leću kozmetičkih problema, budući da za sobom povlači značajne fizičke i psihičke posljedice. Pojedinci koji postanu pretili često se susreću s brojnim zdravstvenim problemima, uključujući bolesti srca, dijabetes tipa 2, hipertenziju i respiratorne komplikacije.

Zdravstveni problemi ove vrste mogu uvelike umanjiti kvalitetu života i negativno utjecati na očekivani životni vijek. Pretilost ne služi samo kao fizička prepreka, već i kao psihički napor. Oni koji se bore s viškom kilograma često se susreću s poteškoćama poput niske samopoštovanja i depresije. Osjećaji izoliranosti i stigmatizacije, često pogoršani društvenim normama i predrasudama, mogu pojačati njihovu emocionalnu patnju. Ovaj scenarij može stvoriti štetan ciklus u kojem emocionalni stres izaziva prejedanje, dodatno pogoršavajući cjelokupnu situaciju.

  • Porast broja osoba s prekomjernom tjelesnom težinom često je povezan s nizom čimbenika, kao što su genetika, životne navike i obrasci prehrane. Na primjer, na značajno povećanje tjelesne težine mogu utjecati elementi poput nezdrave prehrane, nedovoljne tjelesne aktivnosti i stresa. Osim toga, društveni i ekonomski aspekti su vitalni; nemaju sve zajednice jednak pristup mogućnostima zdrave prehrane i tjelovježbe.

Suzbijanje pretilosti zahtijeva sveobuhvatnu strategiju koja uključuje promjene u prehrani, pojačanu tjelesnu aktivnost i pomoć mentalnom zdravlju. Stručnjaci poput nutricionista, trenera i terapeuta nude bitne smjernice za one koji teže mršavljenju i trajnim rezultatima. Odgovarajućim promjenama životnog stila i dobivanjem prave podrške, brojni pojedinci mogu postići i održati zdravu težinu, čime se poboljšava ukupna kvaliteta života.