Hipertenzija je vodeći uzrok srčanog udara ili zastoja srca, ali mnogi pacijenti imaju tendenciju zanemariti znakove upozorenja povezane s njom.

Jedna od najčešćih bolesti današnjice je arterijska hipertenzija. Procjenjuje se da trećina odraslih ima razine krvnog tlaka koje zahtijevaju liječenje, a taj postotak varira ovisno o regiji na temelju prehrane, tjelesne aktivnosti i dobi. Vjerojatno je svatko u nekom trenutku imao problema s visokim krvnim tlakom. Dodatni izazov u liječenju hipertenzije je neredovito pridržavanje terapije i česta primjena neadekvatnih doza.

Hipertenzija se tipično javlja kao idiopatska, što ukazuje da je uzrok njenog nastanka nepoznat. U manjem broju slučajeva, oko 3-5%, rezultat je stanja koja utječu na druge organe i sustave. Brojni čimbenici, unutarnji i vanjski u tijelu, utječu na krvni tlak. Povišenje krvnog tlaka može se pripisati prekomjernoj konzumaciji soli i tekućine, pretilosti, velikom unosu alkohola i kave, pušenju i nedostatku tjelesne aktivnosti.

  • Simptomi
    Često se visoki krvni tlak manifestira kao stanje s malo ili bez ikakvih simptoma. Pacijenti s povišenim krvnim tlakom mogu pokazivati ​​niz simptoma, koji mogu varirati ovisno o tome je li dugotrajna hipertenzija utjecala i oštetila druge organske sustave. Organi koji su najčešće zahvaćeni i mogu pretrpjeti značajna oštećenja zbog hipertenzije su srce, oči, bubrezi i krvne žile. Ključno je upamtiti da hipertenzija služi kao značajan čimbenik kardiovaskularnog rizika, zbog čega osobe s visokim krvnim tlakom razvijaju koronarnu bolest desetljeće ranije od onih bez te bolesti. Uobičajeni simptomi koje prijavljuju pacijenti s visokim krvnim tlakom uključuju glavobolje (osobito u zatiljku), epizode nesvjestice, tinitus, nesigurnost pri hodu, bol u prsima ili slične senzacije, otežano disanje i osjećaj ubrzanog ili nepravilnog rada srca, između ostalih.

Učinkovita metoda za snižavanje povišenog krvnog tlaka:

Bitno je:

Jedan komadić naribanog đumbira, jedan češanj naribanog češnjaka, jedna žlica jabučnog octa, jedna žličica meda i jedna žlica soka od limuna.

Uputa:

Jednostavno pomiješajte sve sastojke u blenderu 30 sekundi. Nakon toga procijedite tekućinu i smjesu stavite u hladnjak na 5 dana.

Upute za korištenje:

Uzmite 1 žlicu ovog lijeka ujutro prije doručka i drugu žlicu prije večere. Važno je ne prekoračiti ukupno 3 doze ovog lijeka u jednom danu.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.