U Nastavku našeg današnjega člaanka, malo ćemo se fokusirati na osobe koje dođu u 60+ godina. Naime, tada se treba uveliko početi voditi briga o segmentu zdravlja, i šta jedemo, i koliko spavamo na dnevnom nivou…

Svaka domaćica dobro razumije da posao čišćenja kuhinje, posebno električnog štednjaka, može biti prilično naporan. Stoga vam danas predstavljamo metodu na bazi kakaa koja s lakoćom olakšava ovaj proces. Suprotno uobičajenim zabludama, zadatak čišćenja unutarnjeg stakla pećnice je zapravo prilično jednostavan. Brojni pojedinci skloni su nepotrebno komplicirati postupak; međutim, nije neophodno odvojiti staklo. Ovaj video će pokazati nekompliciranu tehniku.

Za one koji se susreću s izazovima dok čiste svoje pećnice, sa zadovoljstvom predstavljamo učinkovitu metodu koja je razveselila žene diljem svijeta. Nedavni video s praktičnim savjetima za upravljanje kućanstvom distribuiran je na brojnim platformama društvenih medija. Među raznolikim temama koje smo obradili, najviše zanimanja izazvalo je čišćenje unutarnjeg stakla pećnice. Naime, osoba u videu upotrijebila je spužvu, prišla ladici pećnice i vješto manevrirala spužvom po površini stakla. Kako biste pogledali demonstraciju ispravne tehnike čišćenja stakla, kliknite na poveznicu ispod teksta.

 

DODATNI TEKST

Nakon navršene šezdesete godine života preporuča se suzdržati se od konzumacije ove namirnice zbog potencijalne opasnosti po život i zdravlje kardiovaskularnog sustava. Srce, kao jedan od najvažnijih organa, naglašava važnost održavanja njegove dobrobiti. Unatoč tome, vjerojatnost razvoja bolesti srca raste s godinama.

Nacionalni institut za starenje pokazuje da su osobe u dobi od 65 godina i starije izložene povećanom riziku od bolesti povezanih sa srcem, uključujući moždani i srčani udar. Iako ova informacija može biti nepoželjna, Večernji.hr ističe bitne čimbenike koji utječu na pogoršanje zdravlja srca s godinama. Dr. Bernardo Acevedo-Mendez iz North Shore Hospital i Lang University Hospital izjavio je: “Kako pojedinci stare, arterije obično otvrdnu, plak se nakuplja na stijenkama arterija, a promjene u srčanom mišiću mogu dovesti do kardiovaskularnih bolesti.

Vjerojatno će naše svakodnevne navike i fizičko zdravlje doživjeti određene transformacije. Dr. Laura Verde, glavna specijalistica za kardiovaskularne bolesti u Conviva Care Centers, izjavila je: “Kako starimo, naša tijela pokazuju povećanu otpornost na inzulin, što povećava rizik od razvoja dijabetesa. Osim toga, u starijih osoba, angažman u aerobnim vježbama često se smanjuje zbog nelagoda u zglobovima i ograničenja pokretljivosti povezana s artritisom.

Iako su godina rođenja i vremenski uvjeti izvan osobnog utjecaja, medicinski stručnjaci se slažu da se mogu poduzeti radnje za poboljšanje kardiovaskularnog zdravlja i poticanje duljeg, zdravijeg života. Liječnici preporučuju da se pojedinci koji teže ovom cilju suzdrže od bavljenja određenim praksama koje se smatraju štetnima za zdravlje srca. Za osobe starije od 60 godina koje žele očuvati dobrobit kardiovaskularnog sustava, bitno je izbjegavati hranu kojoj nedostaju svojstva koja njeguju srce. Iako potpuno izbjegavanje određene hrane nije potrebno osim ako se to ne odluči, medicinski stručnjaci preporučuju da se ta hrana konzumira u umjerenim količinama.

Dr. Acevedo-Mendez ne savjetuje pretjeranu konzumaciju natrija, dok dr. Nadim Gelo, kardiolog, ističe važnost umjerenog unosa visokoprerađene hrane. Nedavna istraživanja pokazuju da su ishodi povezani s visoko prerađenom hranom nepovoljni. Na primjer, studija provedena 2023. godine otkrila je da visok unos ultraprerađene hrane povećava rizik od srčanih bolesti. Dr. Acevedo-Mendez zalaže se za prehrambeni režim koji daje prioritet unosu cjelovite i neprerađene hrane, poput voća, povrća, cjelovitih žitarica, graha, oraha i ribe.

Nadalje, preporučuje zamjenu maslaca i nezdravih tropskih ulja, poput palminog i kokosovog ulja, biljnim uljima, uključujući ulje repice, masline i avokada. Kako bi se poboljšalo zdravlje kardiovaskularnog sustava u dobi, imperativ je eliminirati štetne navike. Sjedilački način života posebno je zabrinjavajući, budući da medicinski stručnjaci univerzalno ističu važnost tjelesne aktivnosti. Dr. Vedder navodi, “redovita tjelovježba pomaže regulirati razinu šećera u krvi, povećati HDL, dobar kolesterol i sniziti krvni tlak.”

Odricanje od fizičkog pregleda možda nije mudro jer pokazatelji bolesti srca nisu uvijek lako vidljivi. Redovite procjene mogu omogućiti brze intervencije prije nego što se pojave ozbiljniji problemi. Dr. Glo je naglasio: “Dosljedno potičem pojedince da preuzmu inicijativu i dogovore konzultacije sa svojim liječnikom, umjesto da odgađaju dok se ne pojave simptomi koji bi mogli sugerirati značajniji zdravstveni problem.” Slično, Dr. Acevedo-Mendez je primijetio: “Ako primijetite smanjenje svoje sposobnosti hodanja ili osjetite povećani umor tijekom rutinskih aktivnosti, ključno je potražiti liječnički savjet od svog liječnika.