Ujutro se kava često ističe kao glavni izbor, iako se neki pojedinci umjesto nje odluče za čaj. Međutim, u posljednje vrijeme mač je postao popularan kao alternativa u usponu. Matcha postaje popularna alternativa kavi, a kada otkrijete njezine brojne dobrobiti, mogla bi postati vaš omiljeni jutarnji napitak.

Što je zapravo mača?

Slično zelenom čaju, matcha potječe od biljke Camellia sinensis, ali njezin uzgoj i metode berbe razlikuju se od onih konvencionalnog zelenog čaja. Uzgajana u zasjenjenim uvjetima, matcha se može pohvaliti višim sadržajem klorofila, što rezultira njenom živopisnom zelenom nijansom. Listovi se beru i sitno melju u prah. Iako je već stoljećima glavna namirnica u japanskim ceremonijama čaja, njegova je popularnost nedavno porasla, uglavnom pripisana njegovim zdravstvenim prednostima, kako je primijetio nutricionist Nikola Dandrea Rusert, prema Bestlifeu.

Prednosti mače

Utjecaj na upale je izrazito pozitivan: Iako su sve vrste zelenog čaja bogate antioksidansima, posebno se ističe matcha. Može se pohvaliti do tri puta većom razinom antioksidansa u odnosu na druge zelene čajeve.

  • Poboljšava kognitivnu izvedbu: Matcha se pokazala posebno korisnom ujutro zbog visokog udjela kofeina, koji premašuje udio ostalih zelenih čajeva. Dok zeleni čaj obično ima razinu kofeina u rasponu od 11 do 25 miligrama po gramu (mg/g), matcha se može pohvaliti koncentracijom kofeina od 19 do 44 mg/g.

Podržava zdravlje kardiovaskularnog sustava: Studije pokazuju da sabljarka pozitivno pridonosi zdravlju srca zbog prisutnosti L-teanina i epigalokatehin galata (EGCG). Istraživanja pokazuju da L-teanin koji se nalazi u zelenom čaju može poboljšati zdravlje srca smanjenjem LDL kolesterola, otkucaja srca i krvnog tlaka. Osim toga, EGCG je pokazao učinkovitost u smanjenju “lošeg” LDL kolesterola i povećanju razine šećera u krvi.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.