– U današnje vrijeme, doktori koji se bave prirodnim liječenjem, jako su cijenjeni, a njihovi seminari i intervjui su jako posjećeni, odnosno gledani su. Mi danas govorimo o baš jednom takvom doktoru, a koji je inače iz Bosne i Hercegovine….

Dr. Emir Solaković, kardiovaskularni kirurg, napomenuo je da ono što je standard ne mora uvijek govoriti o našem zdravlju te je istaknuo važnost CRP-a (C-reaktivni protein) i fibrinogena u procjeni rizika od obolijevanja od kardiovaskularnih bolesti. Infekcija je jedan od glavnih uzroka kardiovaskularnih bolesti. Kada netko ima infekciju, tada se događa sljedeće: prvo, infekcija će oštetiti unutarnju stijenku krvne žile; ovo djelovanje rezultira upalom. Upala oštećuje stijenku krvne žile, a sve što prolazi tom cirkulacijom u krvi, poput crvenih krvnih pločica i eritrocita, lijepi se za tu oštećenu stijenku. To inicira stvaranje arterioskleroze — objašnjava za Hayat.ba dr. Solaković.

— Kada budete radili krvne pretrage, zamolite liječnika da napravi nalaz CRP. CRP predstavlja imate li upalu u tijelu ili ne. Leukociti i sedimentacija su ovdje pokazatelji druge razine jer CRP trenutno predstavlja optimalnu metodu u otkrivanju upale. Normalan CRP je do 5, a ako je viši, znači da u vašem organizmu postoje upalni procesi. Ovo ima vrlo važnu vezu jer se uspoređuje s prisutnošću loših LDL masti u tijelu; to može dovesti do arterioskleroze. Ukoliko bi unatoč terapiji zabilježen povećani broj bolesnika s CRP-om, to bi značilo da ova terapija nije bila adekvatna.

Ako se CRP smanji tri dana nakon početka liječenja, onda je sve učinjeno kako treba: terapija je učinkovita. Dr. Solaković istaknuo je i značaj fibrinogena, proteina koji utječe na viskoznost krvi. – Fibrinogen dovodi do stvaranja tankova niti koje mogu zapušiti krvne sudove. Na visokim vrijednostima faktor rizika može se povećati tjelesnom težinom, pušenjem, stresom i hipertenzijom jer ti faktori dovode do nastanka ugrušaka koji pak mogu izazvati infarkt srca, moždani udar ili iznenadnu smrt. čak i ako su ostali rezultati optimalni, ovaj pokazatelj može biti koban upozorava dr. Solaković.

Ukratko, redovito praćenje CRP-a i fibrinogena dat će točan uvid u naša srca i pomoći u sprječavanju smrtonosnih bolesti. dr. Solaković posebno ističe da treba obratiti pozornost na sve nalaze iz zdravstvenih nalaza s opravdanim razlogom, odgovarajućom terapijom i održavanjem optimalnog općeg stanja. Postavljanje ciljeva vitalan je korak prema osobnom rastu i uspjehu. Lako se toliko zaokupljamo ovim svakodnevnim zadacima i izgubimo iz vida širu sliku ili napredak prema onome što stvarno želimo u životu bez jasno definiranih ciljeva. U nastavku su navedeni neki koraci za postavljanje i postizanje ciljeva; Postavite jasne ciljeve:

Osigurajte da su ciljevi specifični, mjerljivi, dostižni, relevantni i vremenski ograničeni. Umjesto da kažete “Želim biti uspješan”, recite “Želim pohađati šestomjesečni tečaj komunikacijskih vještina i poboljšati svoju sposobnost pregovaranja”. Podijelite ciljeve na manje korake: veliki ciljevi su zastrašujući. Podijelite ih u male korake koji se mogu pratiti; osjećat ćete se motiviranije s postupnim napretkom. Postavite ciljeve u pisanom obliku: To ih čini tako stvarnima – zapišite svoje ciljeve.

Stavite ih tamo gdje ćete ih vidjeti kako bi se svakodnevno podsjećali na što radite. Pratite svoj napredak: Trebali biste biti jako zainteresirani za napredak. Nastavite prilagođavati plan ako je potrebno i slavite male pobjede na putu do veće slave. Pronađite inspiraciju: Ponekad motivacija neće biti dovoljno visoka na putu prema dugoročnom cilju. Knjige, mentori ili priče o uspjehu drugih ljudi mogu biti dobar izvor inspiracije. Postavljanje ciljeva nije jednokratna radnja, već kontinuitet vođen predanošću i fleksibilnošću. Dobro definirano, bit će vam puno lakše usmjeriti se prema osobnom rastu i uspjehu.