Oglasi - Advertisement

Dr. Emir Solaković, kardiovaskularni kirurg, istaknuo je kako standardni nalazi ne moraju uvijek točno prikazati naše zdravstveno stanje, istaknuvši značaj CRP-a (C-reaktivni protein) i fibrinogena u procjeni rizika od kardiovaskularnih bolesti. Infekcija je jedan od glavnih uzroka kardiovaskularnih bolesti.

Infekcija kod pojedinca dovodi do oštećenja unutarnje sluznice krvnih žila, što zauzvrat uzrokuje upalu. Nakon reklame, dr. Solaković je u razgovoru za Hayat.ba ispričao da ova upala oštećuje stijenku krvnog suda, što dovodi do lijepljenja raznih elemenata u krvotoku, poput eritrocita i crvenih krvnih pločica, na ozlijeđeno mjesto. Ovaj proces pokreće nastanak arterioskleroze.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Prilikom obavljanja krvnih pretraga važno je zatražiti od liječnika da procijeni razinu CRP-a. Služeći kao pokazatelj upale u tijelu, CRP se smatra najsofisticiranijim pristupom za identifikaciju upale, pri čemu su leukociti i sedimentacija sekundarni faktori u ovom kontekstu. Normalna razina CRP-a smatra se do 5, pri čemu svako povišenje ukazuje na prisutnost upale.

Značaj ove upale leži u njenoj povezanosti s povišenim razinama štetnih LDL masnoća u tijelu, što može dovesti do arterioskleroze. Povišena razina CRP-a koja traje i nakon liječenja ukazuje na to da terapija možda nije odgovarajuća. Nasuprot tome, ako dođe do smanjenja CRP-a unutar tri dana od početka liječenja, to znači da pozitivno napredujete i da se terapija pokazala učinkovitom. Dr. Solaković ističe vitalnu ulogu fibrinogena, proteina koji utječe na gustoću krvi.

Fibrinogen, protein, pretvara se u osjetljive niti koje mogu uzrokovati začepljenje krvnih žila. Čimbenici poput pretilosti, pušenja, stresa i hipertenzije mogu pridonijeti povišenim razinama fibrinogena. Svaki od ovih elemenata uključen je u stvaranje krvnih ugrušaka, što može dovesti do teških ishoda poput srčanog udara, moždanog udara ili čak iznenadne smrti.

Dr. Solaković upozorava da zanemarivanje ovih znakova može imati strašne posljedice, čak i kada se drugi rezultati čine povoljnima. Zaključno, redovito praćenje razine CRP-a i fibrinogena daje bitne informacije o našem kardiovaskularnom zdravlju i pomaže u prevenciji teških bolesti. Dr. Solaković ističe važnost sagledavanja svih zdravstvenih pokazatelja kako bi se osigurao pravilan tretman i održalo optimalno blagostanje.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.