Budući da većina pojedinaca rado konzumira jaja u raznim pripremama, otkrili smo najkorisniju i optimalnu opciju za dobrobit organizma.

Za mnoge pojedince jaja su vrhunac doručka ili bilo kojeg drugog obroka. Oni su glavni sastojak bezbrojnih jela i bitna su komponenta naše prehrane. Bilo da su kajgana, poširana ili kuhana, postoje različiti načini kuhanja jaja. Međutim, stručnjaci su nedavno utvrdili optimalan način pripreme jaja za maksimalne zdravstvene dobrobiti.

Studija objavljena u The Journal of Nutrition otkriva da je optimalna metoda za održavanje nutritivnog sadržaja jaja kuhanje. Procesom kuhanja jaja ne samo da se eliminira rizik od salmonele, već se i do 40 posto povećava sadržaj proteina u jajima, što rezultira većim osjećajem sitosti.

Kada se jaja kuhaju kao omlet ili kajgana, uz visoke temperature i značajne količine ulja ili masti, sadržaj vitamina i antioksidansa se smanjuje, a razina kolesterola raste, čime se povećava vjerojatnost srčanih bolesti.

Prema prethodno navedenoj studiji, optimalna metoda kuhanja jaja je proces poširanja. Ova tehnika podrazumijeva stavljanje i bjelanjaka i žumanjaka u vodu koja je vruća, ali ne kipuća, i ostavite ih da se kuhaju najviše 3 minute. Savjetuje se, međutim, suzdržati se od dodavanja soli u vodu koja se koristi za poširanje jer će to dovesti do razrjeđivanja bjelanjaka.

Jaja osiguravaju vrijednu zalihu biotina, vitalnog nutrijenta koji se koristi u metabolizmu masti i šećera. Ovaj nutrijent se alternativno naziva vitamin B7 ili vitamin H.

  • Pokazalo se da je tijekom probave ljudsko tijelo sposobno iskoristiti 91% proteina prisutnih u kuhanim jajima, za razliku od samo 51% u sirovim jajima. Vjeruje se da je promjena u iskorištenju proteina rezultat strukturnih promjena do kojih dolazi kada su jaja izložena toplini. U svom sirovom stanju, proteini unutar jaja postoje kao zasebni veliki spojevi koji tvore zamršene, smotane strukture. Međutim, kada se jaja kuhaju, toplina remeti slabe veze koje održavaju njihov oblik, što dovodi do stvaranja novih veza između susjednih proteina. Kao rezultat toga, tijelo lakše asimilira proteine ​​u kuhanom jajetu.

Korištenjem kraćih i manje intenzivnih tehnika kuhanja, oksidacija kolesterola je svedena na minimum, što omogućuje očuvanje većine hranjivih tvari koje se nalaze u jajima. Stoga su pečenje jaja u pećnici, pripremanje u obliku fritaje ili kuhanje (bilo tvrdo ili meko) zdravstveni najpovoljniji način konzumacije. Nadalje, ovi načini pripreme jelu ne unose dodatne kalorije.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.