– Kada neko ode u mirovinu, većina u okruženju tvrdi da je to kraj, i da više ta osoba nije sposobna ni za šta. Međutim, imamo osoba koje taj period iskoriste da rade nešto korisno, a ako još mogu da nešto i zarade sa novim hobijima, onda su svi zadovoljni….
Unatoč poodmakloj dobi, djed Radosava Markovića, porijeklom iz sela Ražana kod Kosjerića, može se smatrati jednim od najpionirskih poljoprivrednika u Srbiji. Za razliku od svojih kolega farmera koji se bave stočarstvom poput krava, ovaca i kokoši, Raćo se odlučio za uzgoj kalifornijskih glista. Ove gujavice poznate su po proizvodnji vrhunskog humusa. Raćo nalazi veliko zadovoljstvo provoditi sate radeći s ovim crvima, jer ga njegova strast za ovim jedinstvenim pothvatom drži motiviranim. Zanimljivo, Raćo je na ovaj nekonvencionalan posao naletio nakon što je gledao televizijski program koji je prikazivao proizvodnju humusa pomoću kalifornijskih glista. Raćo Marković je u razgovoru za RINU ispričao svoje početno iskušenje i zbunjene reakcije mnogih pojedinaca.
Nisu bili u stanju shvatiti prirodu i mehaniku njegove ideje. Ne pokolebavši se, predložio je prijatelju da transformiraju ovaj koncept u nešto neobično, što je izazvalo veliku znatiželju njihovih susjeda koji su se pitali zašto ne traže konvencionalniji posao. Poduzevši akciju, iz Brčkog su nabavili znatnu količinu kalifornijskih glista i započeli proizvodnju humusa za domaćinstva. Ova se odluka u dogledno vrijeme pokazala kao mudar i plodonosan pothvat. Unatoč izazovima koji dolaze s pokretanjem nečeg novog, ustrajao je i odbio odustati od svoje ideje.
Posvetio se širenju svojih vještina i sposobnosti, a sada se ponosno može pohvaliti kućanstvom ispunjenim sa nevjerojatnih 100 kalifornijskih glista i sposobnošću proizvodnje do 350 litara humusa. Ovakav način proizvodnje nije čest kod nas, ali smatra da predstavlja fantastičnu priliku za mlade poljoprivrednike koji posjeduju odlučnost i strast da prihvate nove izazove.
Djed Radosav otkriva da humus kalifornijskih glista, vrhunsko organsko gnojivo, nastaje preradom organskog otpada, uključujući ostatke voća i povrća, lišće, stajnjak i ostatke hrane. Ove gliste se uzgajaju u zrelom stajskom gnoju, koje troše i razgrađuju, a višak izbacuju. Ono što izdvaja ovo gnojivo je njegova dosljedno razumna cijena i zadovoljavajuća razina potražnje. Ne sadrži kemijske dodatke, što ga čini idealnim izborom za one koji žele uzgajati organsko povrće, voće ili cvijeće. Djed Radosav preporučuje nabavku serije kalifornijskih glista za optimalne rezultate. Korištenjem ove metode proizvodnje, dobiveno gnojivo ne samo da poboljšava sastav tla, već sadrži i značajno višu koncentraciju korisnih bakterija i mikroorganizama koji pozitivno pridonose rastu i kalibru biljke.
Kao temeljno gnojivo vermikompost se koristi u uzgoju presadnica i mladih biljaka, kao iu trajnoj prihrani biljaka tijekom svih godišnjih doba. Gliste u Kaliforniji nalikuju marljivim radnicima koji rade na skromnim poljoprivrednim parcelama. Pokazalo se da su vrlo unosne jer svake godine stvaraju znatne količine humusa. Njihova stopa reprodukcije je impresivna, što rezultira rastućom radnom snagom na ovim malim farmama. Jedna kišna glista daje oko 20 potomaka, čime se njihov broj eksponencijalno povećava. Ove su gliste nezahtjevna stvorenja koja mogu rasti iu vanjskim iu unutarnjim uvjetima.
Ključni alati potrebni za njihov uzgoj su stajnjak, kantica za zalijevanje i lopata, kako prikladno pojašnjava Radosav. Sve veća zastupljenost organske proizvodnje u Srbiji iu svetu predstavlja neodoljiv motiv da se upustite u avanturu osnivanja sopstvenog malog imanja. Potražnja za proizvodima uzgojenim pomoću humusa kalifornijskih glista u porastu je na domaćem, kao i na europskom i svjetskom tržištu, što dovodi do manjka ponude.