Vjerujemo da jako mali procenat osoba zna za glumicu sa naslovne fotke, a koja je na žalost preminula 2013 godine. Na žalost, njen privatni život bio je i više nego tragičan, a itekako se oslikavao na njenu glumačku karijeru….

Nevjerojatno podsjeća na legendarne ljepotice Hedy Lamarr i Vivien Leigh, ima privlačnost holivudske zvijezde i odrasla je u aleksandrijskoj idiličnoj palači Ras Elting, gdje su ljubav i radost obilovali. Godine 1942. umjetnik Cecil Bayton, po narudžbi časopisa Time, naslikao ju je kao zadivljujuću “azijsku Veneru”, s besprijekornim licem u obliku srca i zadivljujućim blijedoplavim očima. Međutim, njezino putovanje nije prošlo bez izazova.

  • Gledajući unatrag na svoj život, žali zbog gubitka ne jedne, nego dvije krune, budući da se financijska stabilnost njezine obitelji urušila nedugo nakon njezina braka s iranskim šahom. Sultan Fouad I rođen je 5. studenog 1921. Bio je najstariji sin kralja Fouada I. od Egipta i Sudana i njegove druge supruge Nazli Sabri. Bio je egipatskog i albanskog podrijetla i može se vidjeti po tamnoj kosi i upečatljivo plavoj boji .

Beaton se divio njezinom srcolikom licu, zadivljujućim plavim očima, zavodljivim usnama i besprijekornoj kestenjastoj kosi, maštajući kako vješto dočarati te kvalitete na ekranu. Zapravo, Beaton ju je hrabro proglasio oličenjem ljepote, dodijelivši joj željnu titulu “Najljepše žene na svijetu”. Odrasla je u okruženju bogatstva i stalnog divljenja, a rođaci su je voljeli. Dogovoreni brak uključuje sjedinjenje dvoje ljudi na način koji je pažljivo planirala vanjska strana i koji se ne temelji samo na osobnim preferencijama.

Njen brak s Mohammadom Rezom Pahlavijem, budućim nasljednikom iranskog prijestolja, dogovorio je mladoženjin otac u političke svrhe i bio je od ogromnog značaja. Ipak, vjenčanje je okupilo sunitsku princezu i šijitskog muslimanskog princa, ističući vjersku raznolikost unutar njihovih zajednica. Međutim, unatoč početnim uvjeravanjima, brak se od samog početka činio osuđenim na propast. U početku je kralj naišao na otpor Fawzijinog brata, kralja Farouka, u njegovoj neumoljivoj potrazi za priznanjem zajednice. Par se susreo samo jednom prije vjenčanja 15. ožujka 1939. u veličanstvenoj palači Abdeen u Kairu.

Njihovo raskošno vjenčanje uključivalo je raskošan banket od 20 slijedova, odražavajući Farukovu sklonost ekstravagantnom isticanju bogatstva. Naravno, ne čudi da su brojni kulturološki i međusobni sukobi koji su se pojavili između para u konačnici doveli do raspada njihova braka. Fawzijin prijelaz s bratova bogatog dvora u Egiptu na naseljavanje u Iranu rezultirao je oštrim kontrastom u načinu života. Imala je i težak odnos sa svekrvom, a jedna od teta ju je fizički maltretirala i razbila joj vazu o glavu.

U isto vrijeme njezin suprug otvoreno je imao izvanbračnu aferu. Nakon rođenja kćeri odlučila je odstupiti od dužnosti povezanih s njezinom kraljevskom ulogom. Tražeći stručno vodstvo, potražila je pomoć američkog psihijatra, koji joj je na kraju dijagnosticirao depresiju. Nakon što su primili uznemirujuće vijesti o princezinoj nesretnoj situaciji, predstavnici su poslani u Egipat da procijene njezinu situaciju.

Kad je primijetio koliko je malaksala, s ramenim kostima koje strše poput peraja gladne ribe, njezin je brat krenuo u akciju. Sud je izdao službenu izjavu kojom proglašava povratak kraljice Fazije u Egipat zbog brige za njezinu dobrobit u perzijskoj klimi, što je u konačnici dovelo do njezina razvoda kroz dogovor sa sestrom egipatskog kralja. Prvi uvjet da joj se razvod odobri bio je da njezina kći, princeza Shahnaz, ostane u Iranu rasti i razvijati se. Službeno je objavljen razvod sestre egipatskog kralja od supruga, a posebna pozornost posvećena je zdravstvenim problemima kraljice Fawzije u perzijskom podneblju. Stoga su obje strane zajednički odlučile raskinuti brak.

Osim toga, također je jasno stavljeno do znanja da razvod neće utjecati na diplomatske odnose između Irana i Egipta. Godinu dana nakon što je bila zakonski slobodna, Fawzia je konačno ušla u vjerni brak. Ministar Ismail Hussein Shirin, cijenjena osoba u egipatskom društvu, zaprosio ju je 1949. godine. Ova zajednica trajala je do Shirinine smrti 1994. i rezultirala rođenjem njihovog sina i kćeri. Unatoč političkim promjenama u Egiptu, poput svrgavanja njezinog brata kralja Farouka 1952., Fawzia je ostala nepokolebljivo odana svom voljenom kozmopolitskom Kairu sve do svoje smrti u Aleksandriji 2013. u dobi od 92 godine.