Snalaženje u obilju savjeta o tome kako započeti zdrav dan, kao i pričama upozorenja o tome što izbjegavati konzumirati ujutro, može biti prilično izazovno. Može biti prilično teško pronaći pravi put u mnoštvu preporuka za hranjivu jutarnju rutinu, kao i upozorenjima protiv odabira određenih namirnica i pića.

O konzumaciji kave postoje različita mišljenja, neki se protive, dok drugi naglašavaju važnost zdravog doručka i izbjegavanja određenih namirnica poput tijesta, masne hrane i prerađene hrane. Međutim, sve veći broj pojedinaca odlučuje izbaciti i kavu i teške obroke iz svoje rutine i umjesto toga se okreće energetskim pićima. Medicinski stručnjaci upozoravaju protiv ovakvog pristupa jer unosi još više razine kofeina i šećera u tijelo. Studije su otkrile da dodaci kofeina u energetskim pićima mogu dovesti do povišenog krvnog tlaka i ubrzanog rada srca.

Utjecaj ovih napitaka pokreće mehanizme koji, u normalnim fiziološkim okolnostima, pokreću pojačano otpuštanje hormona epinefrina u tijelu. Kada se konzumira u količinama većim od 200 mg, srce može doživjeti nepravilne otkucaje srca i ubrzan rad srca. Nadalje, konzumacija ovih pića negativno utječe na arterije, pogoršavajući napredovanje kalcifikacije.

Pretjerana konzumacija zaslađenih napitaka predstavlja značajan rizik, jer ova zaslađena “hrana” ne pruža osjećaj sitosti. Stoga je preporučljivije odlučiti se za doručak koji se sastoji od muffina s pekmezom, nego za energetski napitak. Unos tako visokih razina šećera može rezultirati pretilošću i razvojem masne jetre.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.