Naše zdravlje može se značajno odraziti na naše ruke. Razni osjećaji koje doživljavamo u prstima i dlanovima mogu signalizirati probleme u različitim dijelovima tijela, a ove pokazatelje treba shvatiti ozbiljno. Specifične bolesti ili nedostatci hranjivih tvari mogu dovesti do sljedećih simptoma. Prepoznajete li nešto od toga kod sebe?

1. Nedovoljno vitamina

Osjećaj žarenja ili štipanja u rukama mogao bi ukazivati ​​na nedostatak vitamina B1, B6, B12 i E. Da biste definitivno utvrdili imate li nedostatak vitamina, potrebna je krvna pretraga. Ako rezultati ukažu na nedostatak, liječnik će vam preporučiti odgovarajuće vitaminske dodatke.

2. Problemi s cirkulacijom

Ukočenost prstiju desne ruke može ukazivati ​​na uklještenje živca, ali može biti i pokazatelj kardiovaskularne bolesti. Osim toga, dijabetes je još jedan mogući uzrok.

Osjećaj trnaca koji počinje u stopalima i širi se na ruke može ukazivati ​​na dijabetes. To se događa zbog neadekvatne cirkulacije, što rezultira oštećenjem živčanih završetaka.

4. Umor

Konstantno podizanje teških predmeta ili držanje zapešća u nezgodnom položaju vrši značajan pritisak na osjetljive živce koji se nalaze blizu površine kože. To može dovesti do osjećaja pečenja ili štipanja u prstima. Stoga je bitno dopustiti rukama da se odmore, osigurati dovoljan san i smanjiti razinu stresa.

5. Problemi vezani uz kralježnicu

Ozljede kralježnice uzrokuju probleme s živčanim putovima, što dovodi do simptoma koji se manifestiraju na rukama. Jačanje leđnih mišića kroz aktivnosti poput joge ili plivanja može pomoći u rješavanju ovog problema. Osim toga, preporučljivo je izbjegavati dugotrajno sjedenje.

6. Sindrom karpalnog tunela

Mnogi pojedinci osjećaju trnce u rukama kada legnu i opuste zglobove. To može dovesti do utrnulosti i boli, signalizirajući da su određeni živci u ruci možda ozlijeđeni i da im je potrebna odgovarajuća liječnička pomoć. Ako naiđete na te simptome, ključno je odmah se obratiti liječniku kako biste spriječili trajnu štetu.

7. Birgerovo stanje

Ako vam se prsti čine ukočenim i poprimaju bijelu ili čak plavkastu nijansu, možda imate Birgerovu bolest. Ova bolest uzrokuje upalu malih do srednjih krvnih žila. Obično nastaje zbog pretjeranog pušenja, au teškim slučajevima prestanak pušenja je ključan kako bi se izbjegla mogućnost amputacije udova.

Naše ruke služe kao sustav ranog upozorenja za tijelo i važno je obratiti pažnju na signale koje one šalju. Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, preporučljivo je potražiti savjet liječnika.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.