– Ove godine su ljetne temperature itekako iznad prosjeka, a iako su cijene jako visoke u cijeloj regiji, morske plaže su i dalje prepune. Ljudi dižu kredite, ne bi li otišli bar jedan vikend na neku od morskih destinacija….

U ljeto 2024. pojavio se val svježih trendova koji su osvojili turiste inovativnim praksama koje su pobudile naš interes. Među tim intrigantnim fenomenima je sve veća popularnost nekonvencionalnog pribora za plažu: staklenki napunjenih brašnom. Iako se ovaj osebujni prizor veže samo uz pješčane plaže i ne nalazi se na stjenovitim obalama, njegova je namjena pobudila mnoge znatiželje. Nakon razotkrivanja misterija iza boca octa koje turisti nose u Hrvatskoj, opću intrigu izazvala je prisutnost brašnom ukrašenih ručnika i ležaljki. Uronimo u tajnu iza ovog fascinantnog trenda!

Brašno služi svrsi izvan granica kuhinje; zapravo može biti vrlo zgodno za ponijeti ga na izlete na plažu. Iako se ideja na prvu može činiti apsurdnom, pokazuje se nevjerojatno praktičnom. Probajte i uskoro ćete nositi malu bočicu brašna u svojoj torbi za plažu. Drugi putnici na nekim internetskim forumima tvrde da kukuruz ili krumpir također mogu poslužiti. Neki se kunu u jedan tajni sastojak za drugim. Učinkovitije je pronaći rješenje koje je lako za džep. Osim toga, ako nemate vrećice, možete koristiti plastičnu vrećicu pod uvjetom da je dobro zatvorena. Taj jednostavan trik vrlo je učinkovit. ako vam je dosadilo da vam se pijesak lijepi za noge, ruke ili trbuh — koristite obično brašno.

Zbog svojstava upijanja vode, svi neželjeni ostaci se vrlo lako uklanjaju. Samo pospite i gledajte kako pijesak otpluta bez napora! tijekom ljetne sezone, brašno se može koristiti kao pomoć za uobičajene ogrebotine i rane nanošenjem na područja poput nadraženih bedara, pazuha ili ispod grudi za brzo olakšanje. U hitnim situacijama pojedinci se često okreću korištenju brašna kao zamjene za suhi šampon ili antiperspirant. Međutim, redovita uporaba se ne preporučuje. Možete se hidratizirati i nanositi kremu za sunčanje dok uživate na plaži i zaštititi glavu kapom ili šeširom.

No, ne savjetuje se dugotrajno izlaganje izravnoj sunčevoj svjetlosti. Što se tiče nošenja hrane od kuće na plažu, razmislite koliko dugo može stajati bez hlađenja. Čak i ako su sendviči općenito unaprijed zamotani, to uvelike ovisi o sastojcima koji se koriste. U nedavnoj epizodi “Jutra” na Prvoj dr. Veroslava Stanković, nutricionistica, podijelila je vrijedne informacije o tome koje namirnice treba izbjegavati, što je optimalno za sendvič po vrućini i trebamo li konzumirati kupovna peciva. . dr. Stanković će nam reći što odabrati ovisno o dužini boravka na plaži.

Za cjelodnevni boravak na plaži savjetuje se da sa sobom ponesete prijenosni hladnjak u koji ćete čuvati hranu životinjskog podrijetla budući da se one trebaju promatrati cijeli dan (cijeli dan) na plaži. Nakon toga, ako to ne bude svježe jer se ona odlučila za njih, bit će suha hrana poput peciva punjenih mesom — iako bi to moglo biti izazovno tijekom sunčanih dana — budući da poznati izvori ne preporučuju smanjivanje povrća plus zelene salate i voća, dok također zauzimaju svoje mjesto s izgubljenim hranjivim tvarima, vodom i elektrolitima.

Nadjev za sendviče? Nemojte koristiti namaze jer se brzo mogu pokvariti. Probajte čajnu kobasicu. Uparite ga s muffinom za dobru mjeru. I neka to bude osvježenje s voćem. Samo pripazite što jedete jer su i drugi sastojci pod velikim rizikom od kvarenja – osobito tamo gdje se temperatura nalazi unutar onoga što se naziva opasnom zonom hrane od 6 do 65 stupnjeva za hranu životinjskog podrijetla. Na 35 stupnjeva salmonela i Escherichia coli mogu biti u punom jeku i vrlo su opasne crijevne infekcije koje ne treba shvaćati olako.

Je li u redu kupovati kolače za plažu? Što se peciva tiče, ako je kobasica dobro pečena, sigurna je za konzumaciju do sat vremena nakon kupnje. Međutim, imajte na umu da su kobasice vrlo masna hrana; tijekom tog istog vremena, mogu uzrokovati porast količine lipida u krvi. To može izazvati srčani ili moždani udar – zgrušavanje krvnih žila kapljicama masti. Odaberite običnu lepinju sa svježe iscijeđenim sokom ili limunadu nakon sat vremena, kaže dr. Veroslava Stanković.