Dana 19. srpnja dogodio se nesretni incident u Španjolskoj gdje je 74-godišnji muškarac izgubio život zbog zaraze smrtonosnom bolešću koja podsjeća na ebolu, a sve je proizašlo iz uboda krpelja. Ubrzo nakon što je ugrizen u blizini svog seoskog skloništa, odmah je prevezen u Sveučilišnu bolnicu Rey Juan Carlos u Mostolesu.

Nakon što mu je dijagnosticirana krimsko-kongoanska hemoragijska groznica (CCHF), bolest sa stopom smrtnosti od 40 posto, premješten je u izolaciju u Sveučilišnoj bolnici La Paz. Iako je njegovo stanje u početku bilo stabilno, pogoršalo se kada su se pojavili svi simptomi povezani s navedenom bolešću. Tragično, preminuo je u subotu, prenosi The Sun.

CCHF, bolest koja se prenosi ugrizom krpelja, među devet je patogena koje je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) identificirala kao one koji imaju najveći potencijal za izazivanje epidemije. Početni znakovi CCHF-a uključuju vrućicu, nelagodu u mišićima, bol u trbuhu, grlobolju i povraćanje. Osim toga, ova bolest može dovesti do promjena raspoloženja, dezorijentacije, umora, krvarenja (obično iz nosa) i pojave pucanja krvnih žila u očima i na koži.

Prijenos bolesti nije ogničen na ubod krpelja; također se može dogoditi kroz razmjenu tjelesnih tekućina, poput krvi, između pojedinaca ili unutar bolničkog okruženja ako se ne poduzmu odgovarajuće mjere sterilizacije. Pojedinci koji su posebno osjetljivi na zarazu su poljoprivrednici i zaposleni u klaonicama.

Unatoč tome što je virus porijeklom iz regija s umjerenijim vremenom, znanstvenici su zabrinuti da bi globalno zatopljenje moglo olakšati njegovo širenje na nove teritorije. Od prve identifikacije 2016. godine, u Španjolskoj je dokumentirano približno 15 slučajeva CCHF infekcije.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

  • Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.