– U današnje vrijeme sve je popularnije da se bračni parovi međusobno varaju. Jednostavno, takva su vremena došla, a iskrenosti i morala više nem ni za pod nokat. Slijedi i prič baš na ovu temu…..
“Ništa nije značilo.” Ove riječi, kada ih izgovori netko tko je prevario svog partnera, mogu duboko zarezati i biti manipulativne. Iako ove riječi isplivaju na površinu i zvuče kao isprika ili pokušaj opravdanja onoga što se dogodilo, one obično prikrivaju dublje probleme u vezi i karakter osobe koja te riječi izgovara. Slijede neke od fraza: Analiza: Ovo pokušava trivijalizirati prijevaru, ali zapravo postavlja pitanje o vrednovanju veze. Ako se za nešto kaže da “ne znači ništa”, zašto bi netko riskirao vezu zbog toga? To može ukazivati na nedostatak poštovanja prema vezi i partneru. – Nikada to više neću učiniti. Analiza: Iako se jamstvo da se prijevara neće ponoviti može činiti uvjerljivim, često je prazno obećanje.
- Postoji velika vjerojatnost ponovnog varanja, jer “jednom varalica, uvijek varalica” — bez stvarne promjene u ponašanju i svijesti koja bi se ostvarila. – Žao mi je. Analiza: Može biti da je isprika nakon prevare iskrena, ali češće je uključeno “Žao mi je” izraz tuge što ste uhvaćeni, a ne zbog samog čina. U većini slučajeva to nije žaljenje, već pokušaj cjenkanja i prebacivanje krivnje. “Ti si me natjerao na to.” Analiza: Ovo je vrsta prebacivanja krivnje koja je klasična. Niti jedna žena (muškarac) ne može natjerati partnera na prevaru. To je osobna odluka i govori o karakteru varalice, a ne o ponašanju partnera. – Bio sam depresivan. Analiza: Čak i ako je depresija značajan problem, tvrditi da je netko depresivan i koristiti to kao izgovor za izdaju partnera je manipulativno.
Ako je varanje takav odgovor na probleme, to može pokazati nesposobnost rješavanja poteškoća u vezi na bilo koji drugi zdrav način. – Muka mi je od tvoje zvonjave. Analiza: okrivljavanje partnerovog ponašanja kao što je pozivanje uobičajeni je ljudski način da se izmigoljite preuzimanju odgovornosti za vlastite postupke. zvanje može biti iritantno. ali to sigurno ne opravdava varanje. zapamtite, varanje se događa zbog loših izbora, a ne zbog trivijalnih nesuglasica zbog načina na koji se drugi ponašaju.
Ovi izgovori često pokrivaju mnogo dublje emocionalne i psihološke probleme, kako u varalici tako iu vezi. Razumijevanje ovih isprika može vam pomoći da shvatite manipulaciju i shvatite da prijevara nije vaša krivnja. U svakom slučaju, komunikacija je ključna za postavljanje granica u vezi. Jedna od najzanimljivijih biljaka na svijetu je Rafflesia arnoldii. Ova fascinantna biljka nalazi se u tropskim kišnim šumama jugoistočne Azije; osobito na otocima Borneo i Sumatra.
Ono što je čini posebno zanimljivom je to što njen nevjerojatno veliki cvijet može doseći i preko jednog metra u promjeru, težiti čak 11 kilograma – što ovu vrstu čini najvećim pojedinačnim cvijetom na svijetu. Kraj. Ne samo veličina, već način na koji ova biljka živi čini je posebnom. Rafflesia arnoldii je parazitska biljka. Nema ni stabljike, ni listova, ni korijena. Umjesto toga, živi kao parazit u vinovoj lozi roda Tetrastigma i više. Ova biljka dobiva sve potrebne hranjive tvari i vodu od svoje biljke domaćina na kojoj raste pomoću specijaliziranih struktura poznatih kao haustoria. Rafflesia arnoldii najpoznatija je po svom odvratnom mirisu, sličnom mirisu raspadajućeg mesa.
Ovaj miris truljenja igra glavnu ulogu u oprašivanju biljke jer privlači kukce – osobito muhe, za koje je poznato da polažu jaja u trulo meso. Dok slijeću na jedan cvijet za drugim u potrazi za mjestom za polaganje jaja, oni također nenamjerno distribuiraju pelud s jednog cvata na drugi, čime utječu na oprašivanje. Budući da je rijetka i zahtijeva posebne uvjete za rast, Rafflesia arnoldii je ugrožena vrsta. Krčenje šuma i ljudske aktivnosti smanjuju njegovo prirodno stanište; to predstavlja veliki rizik za njegovo postojanje. Pa ipak, Rafflesia arnoldii jedna je od dosad najzadivljujućih biljaka na svijetu koja magično očarava prirodoslovce i botaničare diljem svijeta.