Znate li da li je istina da ste ujutro viši nego navečer? Uzrok ove teorije su navodne promjene na našim kralješcima tijekom noći. To objašnjava zašto se, koliko god paradoksalno zvučalo, prvih nekoliko sekundi nakon buđenja smatra razdobljem s iznimno visokim rizikom od ozljede kralježnice. Treba znati pravilno ustati iz kreveta — uz određena pravila koja čuvaju leđa u dobrom stanju.

Znamo li svi pravilno ustati? Pa, većina nas nema, kažu fizioterapeuti.

1. Većina nas ima impulzivnu želju da, iz ležećeg položaja na leđima npr. lagano savijemo noge u koljenima i počnemo podizati glavu i gornji dio leđa snažno savijajući kralježnicu.

Nipošto to ne smijemo činiti jer je tako najveće opterećenje kralježaka. Trebate se okrenuti na bok držeći leđa ravno. Zatim, sa što manje pokreta, stavite drugi lakat “donje” ruke na pod. Zatim pritisnite savijene noge i odgurnite se od madraca dlanom druge ruke. Pritom sjednite na rub kreveta i stavite noge na pod. Zatim se postupno podignite u stojeći položaj.

Drugi način je ovaj: okrenite se na trbuh. Pažljivo spustite nogu. Približite rub kreveta podu, a zatim se polako objema rukama odgurnite od madraca držeći leđa ravno. Drugu nogu savijte u koljenu i podignite cijelo tijelo, oslonivši drugu nogu na pod.

2. Nakon ustajanja, pobrinite se za kupaonske navike. Kada možete očetkati umivaonik i podupirati se rukom sve dok su vam leđa savijena – na primjer – učinite to! Za kralježnicu je pogubna i navika pranja kose na umivaoniku.

3. Nakon jutarnje toalete, ako prvo sjednete za računalo, pripazite da monitor nije prenisko. Jer ćeš saviti vrat da pogneš glavu. A takva težina je vrlo problematična za vratne kralješke.

4. Postavite monitor u razinu očiju. U slučaju da radite s prijenosnim računalom, bilo bi bolje nabaviti vanjski monitor plus bežičnu tipkovnicu i miša — oni će olakšati rad i učiniti sjedenje bezbolnijim.

5. Kao iu automobilu, radna stolica uvijek treba imati jastuke koji podupiru lumbalni dio. Kralježnica se uništava dugotrajnim savijanjem ovog dijela (kao kad se skliznete u meku fotelju, na primjer).

6. Svaki podni predmet koji se podiže radi se tako pažljivo. Nikada to nemojte činiti s ravnim leđima, nogama zakočenim i stisnutim u koljenima, slomljenim u jednom trenutku—obično u lumbalnom dijelu. U takvom položaju gornji dio tijela opasno stvara predugačke ruke i poluge jer opterećujemo točkama savijanja su prejake. Trebali biste saviti koljena i polako se spustiti kao u čučanj, zatim podići ono što želite podići ispruživši ruke i držeći leđa što ravnije možete.

7. Nesiguran rad u kućanstvu i dvorištu uključuje: grabljanje i usisavanje, ili grabuljanje lišća, vrtlarenje plijevljenjem. Ako još radite brze bočne pokrete trupa – na primjer tijekom čišćenja snijega, opterećenje kralježnice je vrlo veliko.

Opuštanje u krevetu nakon radnog dana znači i oprezno gledanje televizije. Daljnji primjer je, ako netko gleda televiziju dok leži na krevetu i ne želi podići glavu s jastucima tako da zakrivi leđa, već nabavi veliki trokutasti jastuk na kojem će leđa biti podignuta, tada je važno držati se linija (bokovi trebaju biti u razini s vratom). Ovo je jednako dobro za čitanje u krevetu.

Spavanje na boku. Jastuk bi trebao biti visok koliko je udaljenost od uha do ramena, tako da je glava dovoljno podignuta da kralježnica bude ravna
i usklađeno. Odstojnik za noge to čini držeći vaša koljena u širini kukova, što vam omogućuje da imate ravna leđa.

Nemojte zauzimati asimetrične položaje, pogotovo ne kada podižete stvari. Nemojte uvijati kralježnicu, pogotovo kada se savija naprijed i natrag.