Medicinska zajednica trenutno raspravlja o razini rizika koju vlaga i plijesan u kućanstvu predstavljaju za zdravlje ljudi. Međutim, opće je prihvaćeno da prisutnost ovih elemenata u prostoriji prati neugodan miris. Osim toga, neosporan je neugledan izgled zidova ukrašenih žutim mrljama i ljuštenom bojom, kao i kutova s crnim površinama.
Ako se ne liječi, plijesan će se s vremenom neizbježno razviti. Ne samo da je plijesan nepoželjna i ružna, već predstavlja i značajan rizik za dišni sustav. Moguće je da ste već pokušali koristiti premaz otporan na vlagu, Varikin ili razne upijajuće materijale, koji mogu biti prilično skupi. Možda ste čak posegnuli za korištenjem sušila za kosu za sušenje zidova.
U slučaju da mislite da ste iscrpili sve mogućnosti, razmislite o nabavi zaliha mačjeg pijeska. Da, dobro ste pročitali.
Odlučite se za vrstu pijeska koja učinkovito upija vlagu, emitira ugodnu aromu i ima sposobnost stvrdnjavanja mačje mokraće. Pijesak se može povoljno kupiti u trgovinama mješovitom robom i ima vrlo razumnu cijenu. Rasporedite pijesak u čaše i strateški ih postavite na područja sklona nakupljanju vlage. U samo desetak dana rezultati će vas iznenaditi.
BONUS TEKST
Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.
Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.
Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.
Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.
Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.