Za danas smo vam spremili dvije mini teme, koje će prije svega dobro doći svim domaćicama, ali i onima kloji žive sami. Naime, biće riječi o lovorovom listu, a nakon toga riječ-dvije, i o samom segmentu pranja veša….
Korištenje lovorovog lista na ovaj način će uspješno riješiti problem koji je pri ruci. Možda će vas iznenaditi, ali lovorov list ima sposobnost neutraliziranja neželjenih mirisa. Osobito kada kod kuće pripremate obroke sa sastojcima poput ribe ili pržene hrane, neugodan miris može ostati u kućanstvu nekoliko sati. Ipak, lovorov list može poslužiti kao učinkovito sredstvo za uklanjanje neželjenih mirisa. Da biste postigli željeni rezultat, dovoljno je nekoliko listova lovora kuhati u vodi na laganoj vatri desetak minuta.
Para koja nastaje tijekom ovog postupka ispunjava okolinu ugodnim i osvježavajućim mirisom koji uspješno neutralizira sve neugodne mirise. Osim toga, manje poznata metoda uključuje stavljanje lovorovih listova na grijani radijator. Ova metoda učinkovito eliminira nepoželjne mirise, a istovremeno stvara nježan miris koji ispunjava dom. Za korištenje ove tehnike potrebno je uzeti nekoliko listova i postaviti ih iznad radijatora, tako da lovor obavlja svoju funkciju. Sličan pristup može se primijeniti unutar hladnjaka; Stavljanjem svježeg lovorovog lišća unutra, možete iskorijeniti sve mirise koje proizvodi hrana koja se nalazi unutra.
BONUS:
Godinama ponavljamo pogrešku u našim praksama održavanja rublja: nakon proučavanja sljedećih informacija, možda ćete se osjećati primoranim da trajno izbacite omekšivač iz svog režima. Tipičan postupak uključuje stavljanje rublja u perilicu, nakon čega slijedi dodavanje deterdženta po vašem izboru, a zatim i omekšivač. Mnogi pojedinci smatraju korištenje omekšivača vitalnim korakom, jer on učinkovito smanjuje statično prianjanje i bore na odjeći, a istovremeno daje mekoću i ugodan miris.
No, shvaćate li da omekšivač može nanijeti više štete nego koristi vama, vašoj odjeći i perilici rublja? U sljedećim odjeljcima istražite stvarne utjecaje omekšivača na proces pranja rublja i shvatite razlog za prestanak njegove uporabe. Dodatno, predstavljamo dvije prirodne zamjene za omekšivače koje možete uključiti u svoj sljedeći ciklus pranja rublja. Pojedinci s osjetljivom kožom ili regijama zahvaćenim ekcemom mogu se susresti s alergijskim reakcijama kao posljedicom korištenja emolijenata.
Te se reakcije mogu manifestirati kao svrbež i, u težim slučajevima, mogu dovesti do respiratornih problema. Istraživanja pokazuju da omekšivači često uključuju kvaterne amonijeve spojeve, koji su povezani s astmom i iritacijom kože. Posumnjate li na alergijsku reakciju na omekšivač rublja, potrebno je odmah prekinuti njegovu uporabu i po potrebi se posavjetovati s liječnikom. Također, sve odjevne predmete koji su došli u doticaj s omekšivačem nužno je temeljito oprati prije ponovnog nošenja, poručuju iz centrazdravlja.hr. Omekšivači mogu oštetiti vašu odjeću.
U biti, funkcija omekšivača uključuje nanošenje jedinstvenog “prevlake” na odjeću koja povećava njihovu glatkoću i mekoću. Kao rezultat toga, mogu se pojaviti neučinkoviti ciklusi pranja, što dovodi do dugotrajnih neugodnih mirisa koji ostaju “zarobljeni” unutar tkanine, što ih čini posebnim izazovom za uklanjanje. Korištenje omekšivača može oštetiti perilicu i pokazalo se da je neučinkovit u takvim uređajima. Ova gusta tvar, čak i kada je razrijeđena, nosi rizik od stvaranja sluzavog ostatka u ladici za deterdžent, što može pospješiti rast plijesni.
Štoviše, produljena uporaba omekšivača može uzrokovati začepljenje cijevi i odvoda, što potencijalno može dovesti do kvara perilice rublja. S obzirom da se na nižim temperaturama pranja ne otapa učinkovito, potrebno je redovito čistiti kuglice. Omekšivači ne poboljšavaju čistoću odjeće. Unatoč različitim mišljenjima, omekšivač ne doprinosi procesu čišćenja. Njegova je funkcija slična onoj regeneratora za kosu, jer stvara neprimjetan sloj koji omekšava tkanine i pojačava njihov miris. Smanjenje plastičnog otpada zahtijeva uklanjanje plastifikatora iz naše prakse. Koje zamjene postoje umjesto omekšivača?
Srećom, postoje jednostavne alternative koje mogu održati mekoću vašeg rublja bez potrebe za omekšivačem. Da biste postigli mekše tkanine, u pranje možete dodati ili pola šalice sode bikarbone ili četvrtinu šalice destiliranog bijelog octa. Ako je miris octa izrazito jak, preporučljivo je dodati nekoliko kapi eteričnog ulja. Ipak, važno je naglasiti da se ocat nikada ne smije miješati s izbjeljivačem jer ta kombinacija proizvodi opasne pare.