– Visoke temperature koje vladaju u cijeloj regiji ovoga mjeseca su jako opasne i može se reći da su najviše ugrožene starije osobe, i krdiovaskularni bolesnici. Danas o problemima sa srcem, govorimo sa priznatim srpskim doktorom, koji je naveo par savjeta kako i šta raditi u slučaju srčanoga udara…
Prognoza meteorologa Nedeljka Todorovića predviđa nadolazeći toplinski val u kolovozu koji će potrajati 24 dana. Dr. Dragan Simić, kardiolog, upozorava da su osobe s kardiovaskularnim bolestima posebno osjetljive u razdobljima izrazito visokih temperatura. Dodatno, otkrio je u intervjuu za “Jutru” na Prvoj da je zdrava populacija ta koja čini najviše grešaka, što rezultira značajnim brojem srčanih udara među mladima u Srbiji. Nakon što sam primio vijest o nadolazećem toplinskom valu, drhtaj mi je prošao niz kralježnicu. Intenzitet ovih ekstremnih temperatura predstavlja značajan izazov čak i za najzdravije osobe, a kamoli one s kardiovaskularnim bolestima. Ključno je ovoj situaciji pristupiti s realnim načinom razmišljanja i jasnim razumijevanjem kako se prilagoditi.
- Moramo biti maksimalno disciplinirani u svojim postupcima“, naglasio je dr. Simić, istaknuvši i važnost održavanja pravilnog srčanog ritma. Tipični broj otkucaja srca je u rasponu od 60 do 80 otkucaja u minuti. Unatoč tome, postoje pojedinci s prevalencijom parasimpatičkog živčanog sustava, osobito oni koji se bave atletskim aktivnostima, što rezultira nešto nižom brzinom otkucaja srca od približno 56 otkucaja. Suprotno tome, značajan dio populacije ima povišen broj otkucaja srca, u prosjeku oko 100 otkucaja u minuti, što je manje od idealnog. Na sličan način, naša praksa uključuje davanje određene doze lijeka znatnom broju pojedinaca kojima je dijagnosticirana koronarna bolest, najčešća bolest.
Nakon slušanja otkucaja srca pacijenta postaje vidljivo da ono neprekidno kuca brzinom od 110 otkucaja u minuti. Za točnu procjenu prosječnog ritma koristi se holter monitor. Često su te osobe potpuno zdrave, no nužno je napraviti određene pretrage, prije svega kako bi se otklonili eventualni problemi vezani uz štitnjaču”, pojasnio je kardiolog. Aritmije su česte pritužbe stanovništva Srbije. Dr. Simić je otkrio da kada se stanje poboljša, otkucaji srca imaju tendenciju usporavanja. Za ovu pojavu odgovoran je srčani ritam na koji utječu različiti čimbenici. Među različitim vrstama aritmija, najčešća pritužba pacijenata je osjećaj nepravilnog rada srca.
Ovaj simptom je vrlo neugodan za pojedince. Iako su mnoge aritmije bezopasne, postoje neke koje predstavljaju rizik od iznenadne srčane smrti. Zabrinjavajuće je kada pacijent prijavi da ima lupanje srca koje nikada nije zabilježeno na snimci elektrokardiograma (EKG). Mladi su duboko pogođeni najvažnijim katalizatorom. Prema kardiologu, stres je značajan katalizator koji može izazvati niz fizioloških promjena kod inače zdrave osobe. Kada je suočeno sa stresom, napetošću i značajnim životnim izazovima, tijelo reagira otpuštanjem obilja kateholamina.
Kao rezultat toga, srčani ritam prolazi kroz promjene, što dovodi do aritmija. Iako ti nepravilni otkucaji srca možda ne predstavljaju ozbiljnu prijetnju, mogu biti vrlo simptomatični za pacijente. Dodatno, kardiolog je rasvijetlio i utjecaj visokih temperatura na organizam. Prema riječima kardiologa, kada vanjska temperatura poraste, tijelo poduzima mjere za regulaciju unutarnje temperature i sprječavanje pregrijavanja. To uključuje povećanje srčane aktivnosti i dotok krvi u kožu. Međutim, to može predstavljati potencijalni problem za osobe sa srčanim oboljenjima. Za srčane bolesnike ključan je oprez tijekom razdoblja visokih temperatura.
- Na primjer, ako netko već ima očitanje krvnog tlaka 122 na 70, trebao bi izbjegavati uzimanje lijekova za krvni tlak navečer. To bi moglo dodatno smanjiti njihov krvni tlak i potencijalno dovesti do komplikacija. Kardiolog je primijetio i zabrinjavajući trend učestalijeg srčanog udara kod mladih ljudi. Tijekom toplog dana, oko 11:30 ujutro, pacijent koji je inače moj prijatelj primijetio je stroj kako kosi travu i korov u kućici. Nažalost, nakon dva sata je pao i morao je biti dovezen u Urgentni centar. Srećom, oporavio se i sada je dobro. Međutim, važno je napomenuti da ovaj incident dovodi mladića u opasnost.
Preporučljivo je izbjegavati takve aktivnosti tijekom visokih temperatura kako biste spriječili potencijalnu štetu. Dr Dragan Simić upozorio je na alarmantan trend kardiovaskularnih bolesti u Srbiji, koja ima najveću stopu smrtnosti u ovoj kategoriji. Zabrinjavajuće je da je sve veći broj mladih koji obolijevaju i doživljavaju srčani udar. Nedostatak kontrole nad rizičnim čimbenicima predstavlja veliku zabrinutost, budući da značajan dio mladih ljudi prekomjerno puši i neregulirane prehrambene navike. Također, njihov sjedilački način života prijeti osobama starijim od 35 godina. Dr. Simić je istaknuo slučaj 85-godišnjeg pacijenta koji je doživio srčani udar, istaknuvši važnost brige o zdravlju u mlađoj dobi.