– Mi se u ovom vikend članku malo posvećujemo jednoj voćki, koja je jako ukusna, a nikje toliko raširena na ovim prostorima. Govorimo o marelici, koja je čak ukuna i zdrava u suvom obliku. No, prije toga slijedi i jedna životna ispovijest…..

Otkako sam počela raditi, otac mi je svaki mjesec ubirao 150 eura stanarine. Smatrao sam da je to prilično glupo s moje strane, jer on ima dovoljno sredstava da me uzdržava umjesto da uzima novac od mene, zbog čega sam se osjećao pomalo kivno prema njemu. Kad je došao trenutak za moje vjenčanje, svi su davali darove i koverte, a onda je moj otac… Došao je trenutak za moje vjenčanje, a darovi su pljuštali od svih, uključujući i omotnice.

Otac mi je pružio dvije omotnice; jedan je sadržavao novac koji sam platio za stanarinu, dok je drugi sadržavao jednak iznos koji je doprinio iz vlastitih sredstava. Reakcija je bila nevjerica – svi su bili zaprepašteni, čak ni moja majka toga nije bila svjesna. Taj sam novac na kraju iskoristio za kupnju stana za suprugu i mene, uz pouzdan auto. Bez obzira na ljutnju koju sam osjećala prema njemu, pokazalo se da je to danas bilo dobro za mene, jer nikada sama ne bih mogla uštedjeti toliki iznos, a to je bio jedini način da se to dogodi.

DODATNI SADRŽAJ

Marelica (Prunus armeniaca), koja se obično naziva marelica, voće je vrlo cijenjeno zbog svog sočnog i slatkog okusa. Ovo voće, koje vuče svoje podrijetlo iz Kine i središnje Azije, uspostavilo je prisutnost u raznim regijama širom svijeta kroz stoljeća, posebno na Mediteranu i Bliskom istoku, gdje se intenzivno koristi u kulinarstvu i medicini. Njegovo ime dolazi od latinskog izraza vezanog uz Armeniju, za koju se smatra da je bila prvotno mjesto uzgoja, iako suvremene studije pokazuju da njeno pravo podrijetlo leži u krajnjim istočnim područjima Azije.

Osobine i razvoj: Stablo kajsije je listopadna vrsta koja može narasti u visinu od 8 do 12 metara. Karakterizira ga široka krošnja, ima sjajno zeleno lišće koje se mijenja kroz godišnja doba. U rano proljeće, prije nego što se listovi potpuno formiraju, proizvodi zapanjujuće cvjetove koji se kreću u boji od bijele do ružičaste. Međutim, ti su cvjetovi vrlo osjetljivi na mraz, što predstavlja značajan izazov za uzgoj u regijama s promjenjivom klimom. Plod marelice obično je okruglog do ovalnog oblika, veličine između 2 i 4 cm.

Koža mu je glatka i baršunasta, boje varira od svijetložute do narančaste. Meso iznutra je slatko i sočno, popraćeno daškom kiselosti koja osnažuje okusne pupoljke. U središtu ploda nalazi se koštica u kojoj se nalazi sjeme. Značajno je da se iz ovog sjemena može ekstrahirati ulje koje služi i za kozmetičke i za medicinske svrhe. Dijetetska vrijednost: Bogate vitaminima, marelice su posebno bogate vitaminom A, koji je poznat po svojim antioksidativnim svojstvima i značaju za zdravlje očiju. Dodatno, osiguravaju vitamin C, koji igra ključnu ulogu u jačanju imunološkog sustava, zajedno s vitaminom E, koji je poznat po svojim prednostima u očuvanju zdravlja kože.

Nadalje, marelice služe kao vrijedan izvor dijetalnih vlakana, pomažu u održavanju probavnog zdravlja reguliranjem probave i sprječavanjem zatvora. Ovo voće obiluje raznim mineralima, poput kalija, neophodnog za regulaciju krvnog tlaka i očuvanje zdravlja srca, kao i magnezija, ključnog za brojne biološke funkcije, uključujući rad mišića i živaca. Sa svojim relativno niskim sadržajem kalorija, marelice služe kao izvrstan izbor međuobroka za pojedince koji žele održati zdravu tjelesnu težinu. Prednosti za zdravlje: Česti unos marelica nudi niz zdravstvenih prednosti. Njihov bogat sadržaj antioksidansa pomaže u borbi protiv slobodnih radikala, čime se smanjuje vjerojatnost kroničnih bolesti poput raka i bolesti srca.

Osim toga, prisutnost vitamina A i beta-karotena u marelicama podržava zdrav vid i smanjuje šanse za makularnu degeneraciju, ključni faktor za starije odrasle osobe. Probavni sustav ima koristi od visokog sadržaja vlakana, koji također pomažu u smanjenju razine kolesterola u krvi. Osim toga, marelice su poznate po svojim hidratantnim svojstvima zbog značajnog sadržaja vode, što podržava hidrataciju tijela, osobito u toplim ljetnim mjesecima.