Mi se danas malo bavimo sa segmentom zdravlja, i kako se neke dijagnoze mogu riješiti sa prirodnim lijekovima. Čuvarkuća je biljka koja može da uspije u svim uslovima, a na Balkanu je itekako iskoristljiva….
Orlovi nokti i med pokazuju se kao izuzetni prirodni lijekovi. Potrebni sastojci za ovaj recept uključuju: Tu je 500 grama domaćeg meda i 300 grama čuvarkuće. priprema: Započnite spajanjem čuvarke i meda, mljevenjem. Ostavite smjesu da odstoji u staklenci nekoliko dana. Za optimalne rezultate preporuča se popiti žličicu mješavine ujutro prije bilo čega, a zatim se suzdržati od jela minimalno dva sata. Dolaskom hladnijeg vremena primjetan je pad tjelesne aktivnosti, a prisutnost štetnih bakterija u organizmu eskalira. Međutim, kombinacija guave i meda može učinkovito potaknuti vaš metabolizam i pročistiti vaš sustav eliminacijom toksina. Značajno je da se ova moćna mješavina pokazala učinkovitim lijekom za liječenje fibroida maternice i cisti na jajnicima. Ova biljka uspijeva u našem području i može se bez napora uzgajati u vrtu ili u posudama.
Iako mu je primarna svrha povećati estetsku privlačnost, može se pohvaliti nizom ljekovitih svojstava. Biljka se sastoji od sočnih listova koji sadrže veliku količinu soka. Kada se konzumiraju u sirovom stanju, mladi listovi su jestivi, a svoja ljekovita svojstva duguju soku koji sadrže. Tijekom ljeta kada je sobna biljka u punom cvatu, u ljekovite svrhe beru se listovi. Vrijedne zdravstvene dobrobiti leže u soku sadržanom u ovim listovima. Sastoji se od tanina, sluzi, smole, kalcijevog malata, masnog ulja te mravlje i jabučne kiseline, ova biljka ima raznolik kemijski sastav. Svježe iscijeđen sok iz lišća služi kao moćan lijek za razne tretmane. Čuvarkuja se najčešće koristi u raznim oblicima kao što su sok, mast ili čaj.
Obično se koristi kao pomoćno sredstvo u raznim situacijama: rana, Koža koja je ispucala i suha. čirevi, hemoroidi, Detoksikacija tijela, povišeni lipidi u krvi, menstrualni bolovi, crijevni problemi ili čak upaljeno grlo. dijabetes. Za ublažavanje čira poželjno je piti čaj od kadulje. Svojstva hlađenja Cuvarkuche čine je korisnom za liječenje rana, uboda insekata, opeklina i bolova povezanih s gihtom. Kako biste iskoristili njegovo ljekovito djelovanje, jednostavno prerežite list napola i nanesite sok izravno na zahvaćeno područje. Alternativno, ulje dobiveno iz Cuvarkuche također se može koristiti za pružanje istih terapeutskih prednosti. Znanstveni časopis Journal of Agricultural and Food Chemistry objavio je studiju 2003. godine koja je pružila dokaze o antioksidativnim svojstvima ekstrakta lista komorača.
Godine 1992. Institut za farmakognoziju u Budimpešti proveo je istraživanje soka od bazge, posebno se fokusirajući na njegova antioksidativna svojstva. Ovo otkriće privuklo je pozornost znanstvenika, potaknuvši daljnja istraživanja potencijalnih dobrobiti bazge. Znanstvenici ga smatraju intrigantnim zbog svojih antibakterijskih svojstava. Naime, studija objavljena u časopisu Bioscience Journal 2015. ispitivala je antibakterijski učinak četiriju različitih biljaka (kilavice, višnje, pitome brokule i jabuke) na Escherichiu coli.
U potrazi za metodama suzbijanja, znanstvenici su istraživali alkoholne ekstrakte biljaka, budući da je spomenuta bakterija pokazala otpornost na antibiotike. Nalazi su pokazali da kremasta jabuka pokazuje značajna antibakterijska svojstva, što ukazuje na njezinu potencijalnu upotrebu u medicinskom polju za pomoć u suzbijanju rasta bakterije Escherichia coli. Izvanredne ljekovite sposobnosti biljke Guardian proširuju se na pružanje olakšanja kod uboda i uboda insekata. Stvaranjem obloga od svježe iscijeđenog soka, posebno iz uboda ose, pčele ili komarca, biljka Guardian učinkovito umiruje zahvaćeno područje.
Štoviše, ova svestrana biljka pokazala se učinkovitom u liječenju različitih kožnih oboljenja poput bradavica i sunčanih pjega, a poznato je čak i da uspješno uklanja kurje oči. Nadalje, nedavne studije pokazuju da sok biljke Guardian nudi dobrobiti ljudskom imunološkom sustavu, potencijalno djelujući kao preventivna mjera protiv kancerogenih bolesti. Za ublažavanje tegoba kod bolova u ušima preporuča se nabaviti nekoliko listova jabuke, prepoloviti ih i iscijediti dvije do tri kapi soka i nježno ukapati u oboljelo uho.
Ostavite tekućinu da kratko ostane u uhu prije nego što se namjestite kako biste olakšali njezino otjecanje iz ušnog kanala. S vremenom će bolovi popustiti. Za liječenje opeklina preporuča se iscijediti sok iz veće količine lišća, a zatim ga nanijeti izravno na zahvaćeno područje tijela. Svježe cijeđeni sok od jabuke ili nekoliko listova može se konzumirati kao prirodni lijek za bronhitis, gnojnu upalu grla i desni, kao i za čišćenje crijeva. Osim toga, često se koristi kao sedativ za nervozu.